FIVB Men's Beach - February 18-23, 1997


FIVB Men's World Championship Series
Rio de Janeiro, Brazil
February 18-23, 1997

RESULTS


                                Final Ranking

 Rank Country           Team           Ind.Points   Ind.Prize    Ind.Bonus
                                                      Money        Pool

    1  BRA     Zi Marco-Emanuel               150     10000.00     5000.00

    2  BRA     Anjinho-Loiola                 135      6500.00     4000.00

    3  CAN     Leinemann-Holden               120      4000.00     2500.00

    4  AUS     Prosser-Zahner                 105      3000.00     2000.00

    5  USA     Ceman-Fonoimoana                90      2250.00     1400.00

    7  BRA     Duda-Fred                       90      2250.00     1400.00

    7  ARG     Martinez-Conde                  75      1500.00      850.00

    7  ARG     Salema-Baracetti                75      1500.00      850.00

    9  BRA     Paulao-Paulo Emilio             60      1250.00      500

    9  BRA     Franco-Roberto Lopes            60      1250.00      500.00

    9  NOR     Kvalheim-Maaseide               60      1250.00      500.00

    9  SUI     P.Laciga-M.Laciga               60      1250.00      500.00

   13  USA     Dodd-Blanton                    45      1000.00      350.00

   13  POR     Maia-Brenha                     45      1000.00      350.00

   13  BRA     Lula-Adriano                    45      1000.00      350.00

   13  CAN     Child-Heese                     45      1000.00      350.00

   17  BRA     Par`-Guilherme                  30       750.00      250.00

   17  NOR     Hoidalen-Kjemperud              30       750.00      250.00

   17  USA     Unger-Henkel                    30       750.00      250.00

   17  NZL     R.Hamilton-Termeet              30       750.00      250.00

   17  RUS     Karasev-Pospelov                30       750.00      250.00

   17  ESP     Bosma-Diez                      30       750.00      250.00

   17  GER     Ahmann-Hager                    30       750.00      250.00

   17  CZE     Palinek-Kubala                  30       750.00      250.00

SCORES


Main Draw - February 20-23


                                    Final

  62  23/02 Zi Marco-Emanuel BRA  vs.  Anjinho-Loiola BRA  12-9, 12,8 87

                           Final 3rd and 4th Place

  61  23/02  Leinemann-Holden CAN  vs. Prosser-Zahner AUS  15-7     60

                                 Semi-finals

  60  22/02   Prosser-Zahner AUS   vs.  Anjinho-Loiola BRA   7-15     34
  59  22/02  Leinemann-Holden CAN  vs. Zi Marco-Emanuel BRA  8-15     53

                          The losers are ranked 5th

  58  21/02   Anjinho-Loiola BRA   vs.     Duda-Fred BRA     15-9     46
  57  21/02  Zi Marco-Emanuel BRA  vs. Ceman-Fonoimoana USA  15-10    45

                          The losers are ranked 7th

   56  21/02  Salema-Baracetti ARG  vs. Anjinho-Loiola BRA  12-15    50
   55  21/02  Zi Marco-Emanuel BRA  vs. Martinez-Conde ARG  15-9     55

                         Winners Bracket / 4th round

  54  21/02  Ceman-Fonoimoana USA  vs.  Prosser-Zahner AUS   8-15     50
  53  21/02     Duda-Fred BRA      vs. Leinemann-Holden CAN  6-15     39

                          The losers are ranked 9th

  52 21/02    Anjinho-Loiola BRA   vs.  P.Laciga-M.Laciga SUI 15-7    26
  51 21/02   Kvalheim-Maaseide NOR vs.  Salema-Baracetti ARG  14-16   73
  50 21/02   Franco-Roberto Lopes  vs.   Martinez-Conde ARG   6-15    43
                     BRA
  49 21/02   Zi Marco-Emanuel BRA  vs.   Paulao-Paulo Emilio  15-11   57
                                                BRA

                         The losers are ranked 13th

  48 21/02    Child-Heese CAN    vs.    Anjinho-Loiola BRA    11-15   43
  47 21/02    Lula-Adriano BRA   vs.  Kvalheim-Maaseide NOR
  46 21/02    Maia-Brenha POR    vs.   Franco-Roberto Lopes
                                               BRA
  45 21/02    Zi Marco-Emanuel   vs.     Dodd-Blanton USA
                    BRA

                      Winners Bracket / 3rd round

  44 21/02    Prosser-Zahner AUS   vs.  Salema-Baracetti ARG
  43 21/02  P.Laciga-M.Laciga SUI  vs.  Ceman-Fonoimoana USA
  42 21/02   Leinemann-Holden CAN  vs.   Paulao-Paulo Emilio
                                                BRA
  41 21/02      Duda-Fred BRA      vs.   Martinez-Conde ARG

                      The losers are ranked 17th

  40 20/02    Palinek-Kubala CZE   vs.   Anjinho-Loiola BRA   5-15    28
  39 20/02     Ahmann-Hager GER    vs.    Child-Heese CAN     12-15   58
  38 20/02      Bosma-Diez ESP     vs.  Kvalheim-Maaseide NOR 12-15   40
  37 20/02   Karasev-Pospelov RUS  vs.    Lula-Adriano BRA    4-15    24

  36 20/02  R.Hamilton-Termeet NZL vs.  Franco-Roberto Lopes  4-15    22
                                                BRA
  35 20/02     Unger-Henkel USA    vs.    Maia-Brenha POR     5-15    27
  34 20/02  Hoidalen-Kjemperud NOR vs.    Dodd-Blanton USA    9-15    35
  33 20/02   Zi Marco-Emanuel BRA  vs.   Par`-Guilherme BRA   16-14   69

                      The losers are ranked 25th

  32 20/02    Palinek-Kubala CZE   vs.    Kawai-Saito JPN     15-2    25
  31 20/02    Rosell-Torres CUB    vs.    Ahmann-Hager GER    7-15    35
  30 20/02      Bosma-Diez ESP     vs.    Rorich-Hodge RSA    15-10   40

  29 20/02    Pakosta-Dzavoronok   vs.  Karasev-Pospelov RUS  13-15   63
                     CZE
  28 20/02    Ghiurghi-Lione ITA   vs.   R.Hamilton-Termeet   11-15   48
                                                NZL
  27 20/02     Unger-Henkel USA    vs.  Deulofeu-Guissart FRA 17-16   63
  26 20/02    Hoidalen-Kjemperud   vs.  Grigolo-Raffaelli ITA 15-8    35
                     NOR
  25 20/02   Zi Marco-Emanuel BRA  vs.  Englen-Petersson SWE  15-7    35

                      Winners Bracket / 2nd round

  24 20/02   Salema-Baracetti ARG  vs.   Para-Guilherme BRA   15-8    38
  23 20/02    Prosser-Zahner AUS   vs.    Dodd-Blanton USA    15-6    32
  22 20/02     Maia-Brenha POR     vs.  Ceman-Fonoimoana USA  15-17   83
  21 20/02   Franco-Roberto Lopes  vs.  P.Laciga-M.Laciga SUI 13-15   45
                     BRA
  20 20/02     Lula-Adriano BRA    vs.   Paulao-Paulo Emilio  7-15    41
                                                BRA
  19 20/02   Kvalheim-Maaseide NOR vs.  Leinemann-Holden CAN  11-15   43
  18 20/02     Child-Heese CAN     vs.   Martinez-Conde ARG   9-15    49
  17 20/02    Anjinho-Loiola BRA   vs.     Duda-Fred BRA      13-15   53

                      Winners Bracket / 1st Round

  16 20/02     Kawai-Saito JPN     vs.   Par`-Guilherme BRA   4-15    30
  15 20/02  Salema-Baracetti ARG   vs.   Palinek-Kubala CZE   15-10   40
  14 20/02    Dodd-Blanton USA     vs.    Ahmann-Hager GER    15-6    44
  13 20/02   Prosser-Zahner AUS    vs.   Rosell-Torres CUB    15-13   59
  12 20/02    Rorich-Hodge RSA     vs.  Ceman-Fonoimoana USA  3-15    37
  11 20/02     Maia-Brenha POR     vs.     Bosma-Diez ESP     15-9    38
  10 20/02  Karasev-Pospelov RUS   vs.  P.Laciga-M.Laciga SUI 11-15   51
   9 20/02   Franco-Roberto Lopes  vs.   Pakosta-Dzavoronok   15-6    28
                     BRA                        CZE
   8 20/02    R.Hamilton-Termeet   vs.   Paulao-Paulo Emilio  6-15    27
                     NZL                        BRA
   7 20/02    Lula-Adriano BRA     vs.   Ghiurghi-Lione ITA   15-9    50
   6 20/02  Deulofeu-Guissart FRA  vs.  Leinemann-Holden CAN  7-15    49
   5 20/02  Kvalheim-Maaseide NOR  vs.    Unger-Henkel USA    15-7    35
   4 20/02  Grigolo-Raffaelli ITA  vs.   Martinez-Conde ARG   2-15    20
   3 20/02     Child-Heese CAN     vs.   Hoidalen-Kjemperud   15-9    33
                                                NOR
   2 20/02      Duda-Fred BRA      vs.  Englen-Petersson SWE  15-13   40
   1 20/02  Zi Marco-Emanuel BRA   vs.   Anjinho-Loiola BRA   11-15   49

Qualifications - February 18/19


QUALIFIERS

Ceman-Fonoimoana USA
Duda-Fred BRA
Pakosta-Dzavoronok CZE
Bosma-Diez ESP
Anjinho-Loiola BRA
Hoidalen-Kjemperud NOR
Rorich-Hodge RSA
Lula-Adriano BRA
Kawai-Saito JPN
February 19 Results
                           Qualifications Results

                                  Play-offs

 No. Date           Team "A"          vs.      Team "B"       Results Min.
  58 19/02      Leitner-Stamm AUT     vs.   Kawai-Saito JPN   8-15    30
  57 19/02     Moreira-Alemao BRA     vs.  Lula-Adriano BRA   13-15   44
  56 19/02      Rorich-Hodge RSA      vs.   Kawai-Saito JPN   15-5    22
  55 19/02   Hoidalen-Kjemperud NOR   vs.  Leitner-Stamm AUT  15-1    22

  54 19/02      Marcio Araujo-Reis    vs.  Moreira-Alemao BRA 6-15    49
                   Castro BRA
  53 19/02      Lula-Adriano BRA      vs.  Anjinho-Loiola BRA 13-15   43

                         Losers Bracket / 4th round

 No. Date          Team "A"         vs.       Team "B"        Results Min.
  52 19/02      Kawai-Saito JPN     vs.    Bosma-Diez ESP     3-15    30
  51 19/02  Pakosta-Dzavoronok CZE  vs.   Rorich-Hodge RSA    15-12   35
  50 19/02    Moreira-Alemao BRA    vs.   Leitner-Stamm AUT   15-8    32

  49 19/02  Hoidalen-Kjemperud NOR  vs.   Marcio Araujo-Reis  6-15    26
                                             Castro BRA
February 18 Results
                           Qualifications Results

                         The losers are ranked 37th

 No.  Date        Team "A"       vs.         Team "B"         Results Min.
  48  19/02    Nunez-Gil PUR     vs.     Kawai-Saito JPN      6-15    36
  47  19/02 Ernesto-Murillo BRA  vs.  Pakosta-Dzavoronok CZE  11-15   38
  46  19/02  Moreira-Alemao BRA  vs.   De Jesus-Velazco PUR   15-3    26
  45  19/02  Dennys-Garrido BRA  vs.  Hoidalen-Kjemperud NOR  9-15    37

                         Winners Bracket / 3rd round

 No. Date           Team "A"         vs.       Team "B"       Results Min.
  44 19/02      Rorich-Hodge RSA     vs.  Anjinho-Loiola BRA  7-15    31
  43 19/02      Lula-Adriano BRA     vs.    Bosma-Diez ESP    15-9    27
  42 19/02     Marcio Araujo-Reis    vs.    Duda-Fred BRA     10-15   47
                   Castro BRA
  41 19/02    Ceman-Fonoimoana USA   vs.  Leitner-Stamm AUT   15-1    24

                         The losers are ranked 41th

 No.  Date        Team "A"       vs.         Team "B"         Results Min.
  40  18/02   Kawai-Saito JPN    vs.   Nogughi-Morikawa JPN   15-13   30
  39  18/02         bye          vs.      Nunez-Gil PUR       0-15    0
  38  18/02         bye          vs.  Pakosta-Dzavoronok CZE  0-15    0
  37  18/02 Ernesto-Murillo BRA  vs.    Del Coto-Perez ARG    15-7    30
  36  18/02         bye          vs.   De Jesus-Velazco PUR   0-15    0
  35  18/02         bye          vs.    Moreira-Alemao BRA    0-15    0
  34  18/02         bye          vs.  Hoidalen-Kjemperud NOR  0-15    0
  33  18/02 Viberti-Caielli ITA  vs.    Dennys-Garrido BRA    2-15    21

                         The losers are ranked 49th
 No.  Date        Team "A"       vs.         Team "B"         Results Min.
  32  18/02  Kawai-Saito JPN     vs.         bye             15-0     0
  31  18/02        bye           vs.         bye             15-0     0
  30  18/02        bye           vs.         bye             15-0     0
  29  18/02        bye           vs. Ernesto-Murillo BRA     0-15     0
  28  18/02        bye           vs.         bye             15-0     0
  27  18/02        bye           vs.         bye             15-0     0
  26  18/02        bye           vs.         bye             15-0     0
  25  18/02        bye           vs. Viberti-Caielli ITA     0-15     0

                         Winners Bracket / 2nd round

 No. Date          Team "A"        vs.        Team "B"        Results Min.
  24 18/02    Anjinho-Loiola BRA   vs.   Dennys-Garrido BRA   15-4    22
  23 18/02  Hoidalen-Kjemperud NOR vs.    Rorich-Hodge RSA    11-15   40
  22 18/02    Moreira-Alemao BRA   vs.     Bosma-Diez ESP     16-17   71
  21 18/02     Lula-Adriano BRA    vs.  De Jesus-Velazco PUR  15-12   42
  20 18/02    Del Coto-Perez ARG   vs.     Duda-Fred BRA      7-15    43

  19 18/02    Marcio Araujo-Reis   vs.   Pakosta-Dzavoronok   15-5    29
                  Castro BRA                    CZE
  18 18/02    Leitner-Stamm AUT    vs.     Nunez-Gil PUR      15-13   33
  17 18/02   Ceman-Fonoimoana USA  vs.  Nogughi-Morikawa JPN  15-2    36

                         Winners Bracket / 1st Round

 No. Date          Team "A"        vs.        Team "B"        Results Min.
  16 18/02           bye           vs.   Dennys-Garrido BRA   0-15    0
  15 18/02     Kawai-Saito JPN     vs.   Anjinho-Loiola BRA   5-15    25
  14 18/02           bye           vs.    Rorich-Hodge RSA    0-15    0
  13 18/02  Hoidalen-Kjemperud NOR vs.          bye           15-0    0
  12 18/02           bye           vs.     Bosma-Diez ESP     0-15    0
  11 18/02    Moreira-Alemao BRA   vs.          bye           15-0    0
  10 18/02   Ernesto-Murillo BRA   vs.  De Jesus-Velazco PUR  13-15   60
   9 18/02     Lula-Adriano BRA    vs.          bye           15-0    0
   8 18/02           bye           vs.     Duda-Fred BRA      0-15    0
   7 18/02    Del Coto-Perez ARG   vs.          bye           15-0    0
   6 18/02           bye           vs.   Pakosta-Dzavoronok   0-15    0
                                                CZE
   5 18/02    Marcio Araujo-Reis   vs.          bye           15-0    0
                  Castro BRA
   4 18/02           bye           vs.     Nunez-Gil PUR      0-5     0
   3 18/02    Leitner-Stamm AUT    vs.          bye           15-0    0
   2 18/02   Nogughi-Morikawa JPN  vs.  Viberti-Caielli ITA   15-2    25
   1 18/02   Ceman-Fonoimoana USA  vs.          bye           15-0    0

PARTICIPATING TEAMS

Main Draw (20/23 February)

Ze Marco / Emanuel BRA 3790 2.00 Guilherme / Para BRA 3324 2.80 Franco / Roberto LOPES BRA 2755 5.80 Paulī/ Paulo Emilio (BRA) WCard 2484 6.80 Jan KVALHEIM / Bjorn MAASEIDE NOR 3180 7.20 Julien PROSSER / Lee ZAHNER AUS 1938 8.40 Esteban MARTINEZ / Martin CONDE ARG 3280 9.00 Kent STEFFES / Adam JOHNSON (USA) WCard 30 9.00 (Withdrew-Bad Back) John CHILD / Mark HEESE CAN 3000 9.20 Jorg AHMANN / Axel HAGER GER 1310 9.40 Luis MAIA / Joao BRENHA POR 1460 10.20 Conrad LEINEMANN / Jodi HOLDEN CAN 1140 11.40 Martin LACIGA / Paul LACIGA SUI 750 12.00 Jose Luis SALEMA / Mariano BARACETTI ARG 1262 12.20 Tom ENGLEN / "Figge" PETERSON SWE 1135 13.80 Michal PALINEK / Premsyl KUBALA CZE 799 16.13 Guilhem DEULOFEU / Eric GUISSART FRA 970 16.20 Andrea GHIURGHI / Riccardo LIONE ITA 889 16.20 Dmitri KARASEV / Maxim POSPELOV RUS 1294 16.20 Mike DODD / Dain BLANTON USA 805 19.10 Nicola GRIGOLO / Andrea RAFFAELLI ITA 958 19.40 Juan ROSELL MILANES / Manuel G. TORRES CUB 855 20.30 Carl HENKEL / Matt UNGER USA 1205 21.30 Reid HAMILTON / Mark TERMEER NZL 520 23.60

Qualification Tournament (18/19 February)
Canyon CEMAN / Eric FONOIMOANA USA 360 7.33 Dennys / GARRIDO BRA 577 11.90 Lula / Adriano BRA 210 12.00 Duda / Fred BRA 504 15.80 Marcio / Reis BRA 60 17.00 Javier BOSMA / Fabio DIEZ ESP 470 17.80 Vegard HOIDALEN / Jorre KJEMPERUD NOR 324 19.40 Gernot LEITNER / Oliver STAMM AUT 524 21.00 Tito NUNEZ / Joseph GIL PUR 345 21.00 Gershon RORICH / Dave HODGE RSA 45 21.00 MOREIRA / Alemao BRA 514 21.20 Dmitri ARESHKIN / Michel KOUSHNIRIOV RUS 414 26.60 Marek PAKOSTA / Milan DZAVORONOK CZE 640 27.70 Pablo DEL COTTO / Fabio PEREZ ARG 150 28.83 Willie DE JESUS / Amaury VELAZCO PUR 30 30.50 Chikashi KAWAI / Yoshimichi SAITO JPN 39 36.50 Carlo VIBERTI / Diego CAIELLI ITA 6 42.50 Takuya NOGUCHI / Taichi MORIKAWA JPN 6 42.50 Anjinho / LOIOLA BRA 0 44.00 Ernesto / Murillo BRA 0 44.00


FIVB Page


[ VWW Home | Info | USAV | Olympics | FIVB | Pros | College | Other Sites ]


Copyright ©Volleyball WorldWide
Volleyball WorldWide on the Computer Internet/WWW
http://www.Volleyball.ORG/