FIVB Women's Beach - July 04-06, 1997


FIVB Women's World Championship Series
Pescara (Italia)
July 04-06, 1997


Final Ranking

Rank Country Team Points Prize Money Bonus Pool
1 McPeak-Arce 120 8000.00 4500.00
2 Adriana Behar-Shelda 108 5200.00 2800.00
3 Jackie Silva-Sandra Pires 96 3200.00 2300.00
4 Fontana-Reno 84 2400.00 1600.00
5 Dosoudilova-Celbova 72 1800.00 900.00
5 Cook-Pottharst 72 1800.00 900.00
7 Solazzi-Bruschini 60 1200.00 700.00
7 Schaefer-Bragado 60 1200.00 700.00
9 Fenwick-Manser 48 1000.00 400.00
9 Blomquist-Wood 48 1000.00 400.00
9 Adriana Samuel-Monica 48 1000.00 400.00
9 Friedrichsen-Müsch 48 1000.00 400.00
13 Drakich-Dumont 36 800.00 300.00
13 Rock-Poppinga 36 800.00 300.00
13 Takahashi-Ishizaka 36 800.00 900.00
13 Nascimento-De Marinis 36 800.00 300.00
17 Perrotta-Gattelli 24 600.00 200.00
17 Glover-Malone 24 600.00 200.00
17 Neeser-Koelliker 24 600.00 200.00
17 Cepeliauskas-Barry 24 600.00 200.00
17 Hudcova-Tobiasova 24 600.00 200.00
17 Zè Maria-Sarmento 24 600.00 200.00
17 Jorgensen-Sommer 24 600.00 200.00
17 Eisenmenger-Meyer 24 600.00 200.00
25 Broen Ouellette-Tough 12 400.00 150.00
25 Montes-Mayra 12 400.00 150.00
25 Maran-Parenzan 12 400.00 150.00
25 Hashimoto Y.-Teru Saiki 12 400.00 150.00
25 Egger Bossi-Gerson 12 400.00 150.00
25 Schneiter-Schlaefli 12 400.00 150.00
25 Harkness-Goodfellow 12 400.00 150.00
25 Marini-Folco 12 400.00 150.00
33 Schneiter-Schlaefli 10 0.00 0.00
33 Leipham-Attwood 10 0.00 0.00
33 Rigaux-Tari 10 0.00 0.00
33 Rii Seike-Tokuno 10 0.00 0.00
37 Horackova A.-Urbanova 7 0.00 0.00
37 Gougeon-Storch 7 0.00 0.00
37 Foltynova-Mocova 7 0.00 0.00
37 Berjonneau-Gros 7 0.00 0.00
41 Filisetti-Speno 5 0.00 0.00
41 Kruus-Sotnikova 5 0.00 0.00
41 Gizzi-Fiore 5 0.00 0.00
41 Byberg-Larsen 5 0.00 0.00
41 Chiaradia-Fontana 5 0.00 0.00
41 Lucic-Kehrli 5 0.00 0.00



RESULTS

Main Draw Results

Final

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
62 07/06 Adriana Behar-Shelda BRA vs. McPeak-Arce USA 0-2 (10-12, 4-12) 58 (35, 23)

Final 3rd and 4th Place

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
61 07/06 Fontana-Reno USA vs. Jackie Silva-Sandra Pires BRA 11-15 33

Semi-finals

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
60 07/06 McPeak-Arce USA vs. Jackie Silva-Sandra Pires BRA 15-7 42
59 07/06 Adriana Behar-Shelda BRA vs. Fontana-Reno USA 15-10 51

The losers are ranked 5th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
58 07/05 Jackie Silva-Sandra Pires BRA vs. Cook-Pottharst AUS 15-10 44
57 07/05 Dosoudilova-Celbova CZE vs. Fontana-Reno USA 7-15 35

The losers are ranked 7th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
56 07/05 Jackie Silva-Sandra Pires BRA vs. Schaefer-Bragado USA 15-9 32
55 07/05 Dosoudilova-Celbova CZE vs. Solazzi-Bruschini ITA 15-10 15

Winners Bracket / 4th round

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
54 07/05 McPeak-Arce USA vs. Fontana-Reno USA 15-5 35
53 07/05 Adriana Behar-Shelda BRA vs. Cook-Pottharst AUS 15-4 25

The losers are ranked 9th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
52 07/05 Friedrichsen-Müsch GER vs. Schaefer-Bragado USA 9-15 40
51 07/05 Adriana Samuel-Monica BRA vs. Jackie Silva-Sandra Pires BRA 11-15 44
50 07/05 Blomquist-Wood USA vs. Solazzi-Bruschini ITA 6-15 28
49 07/05 Dosoudilova-Celbova CZE vs. Fenwick-Manser AUS 15-12 32

The losers are ranked 13th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
48 07/05 Friedrichsen-Müsch GER vs. Nascimento-De Marinis ITA 15-8 25
47 07/05 Adriana Samuel-Monica BRA vs. Takahashi-Ishizaka JPN 15-12 43
46 07/05 Rock-Poppinga USA vs. Blomquist-Wood USA 10-15 53
45 07/05 Drakich-Dumont CAN vs. Dosoudilova-Celbova CZE 14-16 46

Winners Bracket / 3rd round

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
44 07/05 Fontana-Reno USA vs. Jackie Silva-Sandra Pires BRA 15-8 55
43 07/05 McPeak-Arce USA vs. Schaefer-Bragado USA 15-1 30
42 07/05 Cook-Pottharst AUS vs. Fenwick-Manser AUS 15-8 35
41 07/05 Adriana Behar-Shelda BRA vs. Solazzi-Bruschini ITA 15-9 45

The losers are ranked 17th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
40 07/04 Eisenmenger-Meyer GER vs. Nascimento-De Marinis ITA 10-15 40
39 07/04 Jorgensen-Sommer DEN vs. Friedrichsen-Müsch GER 4-15 17
38 07/04 Zè Maria-Sarmento POR vs. Takahashi-Ishizaka JPN 4-15 26
37 07/04 Hudcova-Tobiasova CZE vs. Adriana Samuel-Monica BRA 10-15 40
36 07/04 Cepeliauskas-Barry CAN vs. Blomquist-Wood USA 10-15 36
35 07/04 Neeser-Koelliker SUI vs. Rock-Poppinga USA 7-15 30
34 07/04 Glover-Malone ENG vs. Dosoudilova-Celbova CZE 8-15 30
33 07/04 Perrotta-Gattelli ITA vs. Drakich-Dumont CAN 10-15 48

The losers are ranked 25th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
32 07/04 Eisenmenger-Meyer GER vs. Marini-Folco ITA 15-13 45
31 07/04 Harkness-Goodfellow CAN vs. Jorgensen-Sommer DEN 11-15 42
30 07/04 Zè Maria-Sarmento POR vs. Schneiter-Schlaefli SUI 15-4 25
29 07/04 Hudcova-Tobiasova CZE vs. Egger Bossi-Gerson SUI 15-3 25
28 07/04 Hashimoto Y.-Teru Saiki JPN vs. Cepeliauskas-Barry CAN 13-15 38
27 07/04 Maran-Parenzan ITA vs. Neeser-Koelliker SUI 11-15 37
26 07/04 Glover-Malone ENG vs. Montes-Mayra MEX 15-8 30
25 07/04 Perrotta-Gattelli ITA vs. Broen Ouellette-Tough CAN 15-3 19

Winners Bracket / 2nd round

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
24 07/04 Drakich-Dumont CAN vs. Jackie Silva-Sandra Pires BRA 11-15 20
23 07/04 Fontana-Reno USA vs. Dosoudilova-Celbova CZE 15-5 27
22 07/04 Schaefer-Bragado USA vs. Rock-Poppinga USA 15-12 55
21 07/04 McPeak-Arce USA vs. Blomquist-Wood USA 15-8 35
20 07/04 Fenwick-Manser AUS vs. Adriana Samuel-Monica BRA 15-12 40
19 07/04 Cook-Pottharst AUS vs. Takahashi-Ishizaka JPN 15-13 60
18 07/04 Solazzi-Bruschini ITA vs. Friedrichsen-Müsch GER 15-5 35
17 07/04 Adriana Behar-Shelda BRA vs. Nascimento-De Marinis ITA 15-9 30

Winners Bracket / 1st Round

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
16 07/04 Marini-Folco ITA vs. Jackie Silva-Sandra Pires BRA 3-15 23
15 07/04 Drakich-Dumont CAN vs. Eisenmenger-Meyer GER 15-3 25
14 07/04 Jorgensen-Sommer DEN vs. Dosoudilova-Celbova CZE 3-15 21
13 07/04 Fontana-Reno USA vs. Harkness-Goodfellow CAN 15-8 42
12 07/04 Schneiter-Schlaefli SUI vs. Rock-Poppinga USA 4-15 25
11 07/04 Schaefer-Bragado USA vs. Zè Maria-Sarmento POR 15-5 28
10 07/04 Egger Bossi-Gerson SUI vs. Blomquist-Wood USA 4-15 15
9 07/04 McPeak-Arce USA vs. Hudcova-Tobiasova CZE 15-7 30
8 07/04 Cepeliauskas-Barry CAN vs. Adriana Samuel-Monica BRA 3-15 17
7 07/04 Fenwick-Manser AUS vs. Hashimoto Y.-Teru Saiki JPN 15-7 26
6 07/04 Neeser-Koelliker SUI vs. Takahashi-Ishizaka JPN 5-15 24
5 07/04 Cook-Pottharst AUS vs. Maran-Parenzan ITA 15-8 36
4 07/04 Montes-Mayra MEX vs. Friedrichsen-Müsch GER 6-15 26
3 07/04 Solazzi-Bruschini ITA vs. Glover-Malone ENG 15-6 30
2 07/04 Nascimento-De Marinis ITA vs. Broen Ouellette-Tough CAN 15-5 23
1 07/04 Adriana Behar-Shelda BRA vs. Perrotta-Gattelli ITA 15-8 50




Qualifications Results

Play-offs

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
53 07/03 Blomquist-Wood USA vs. Jonhson J.-Buckner Davis USA 15-5 25

The losers are ranked 33th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
52 07/03 Rii Seike-Tokuno JPN vs. Montes-Mayra MEX 7-15 40
51 07/03 Cepeliauskas-Barry CAN vs. Rigaux-Tari FRA 15-4 26
50 07/03 Hudcova-Tobiasova CZE vs. Leipham-Attwood USA 15-13 30
49 07/03 Schneiter-Schlaefli SUI vs. Hashimoto Y.-Teru Saiki JPN 15-17 39

The losers are ranked 37th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
48 07/02 Berjonneau-Gros FRA vs. Rii Seike-Tokuno JPN 10-15 45
47 07/02 Foltynova-Mocova CZE vs. Cepeliauskas-Barry CAN 9-15 33
46 07/02 Hudcova-Tobiasova CZE vs. Gougeon-Storch CAN 15-8 30
45 07/02 Horackova A.-Urbanova CZE vs. Schneiter-Schlaefli SUI 14-16 32

Winners Bracket / 3rd round

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
44 07/02 Rigaux-Tari FRA vs. Egger Bossi-Gerson SUI 6-15 29
43 07/02 Marini-Folco ITA vs. Montes-Mayra MEX 15-11 25
42 07/02 Jonhson J.-Buckner Davis USA vs. Hashimoto Y.-Teru Saiki JPN 15-6 35
41 07/02 Blomquist-Wood USA vs. Leipham-Attwood USA 15-5 32

The losers are ranked 41th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
40 07/02 Lucic-Kehrli SUI vs. Rii Seike-Tokuno JPN 6-15 24
39 07/02 Chiaradia-Fontana SUI vs. Berjonneau-Gros FRA 5-15 19
38 07/02 Voronova A.-Voronova E. RUS vs. Cepeliauskas-Barry CAN 0-15 0
37 07/02 Foltynova-Mocova CZE vs. Byberg-Larsen NOR 15-10 40
36 07/02 Gizzi-Fiore ITA vs. Gougeon-Storch CAN 4-15 20
35 07/02 Hudcova-Tobiasova CZE vs. Kruus-Sotnikova EST 15-3 15
34 07/02 bye vs. Schneiter-Schlaefli SUI 0-15 0
33 07/02 Horackova A.-Urbanova CZE vs. Filisetti-Speno FRA 15-5 20

The losers are ranked 49th

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
32 07/02 Lucic-Kehrli SUI vs. bye 15-0 0
31 07/02 bye vs. Chiaradia-Fontana SUI 0-15 0
30 07/02 Voronova A.-Voronova E. RUS vs. bye 15-0 0
29 07/02 bye vs. Foltynova-Mocova CZE 0-15 0
28 07/02 Gizzi-Fiore ITA vs. bye 15-0 0
27 07/02 bye vs. Hudcova-Tobiasova CZE 0-15 0
26 07/02 bye vs. bye 15-0 0
25 07/02 bye vs. Horackova A.-Urbanova CZE 0-15 0

Winners Bracket / 2nd round

No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
24 07/02 Filisetti-Speno FRA vs. Egger Bossi-Gerson SUI 5-15 22
23 07/02 Schneiter-Schlaefli SUI vs. Rigaux-Tari FRA 13-15 38
22 07/02 Kruus-Sotnikova EST vs. Montes-Mayra MEX 8-15 25
21 07/02 Gougeon-Storch CAN vs. Marini-Folco ITA 13-15 38
20 07/02 Byberg-Larsen NOR vs. Hashimoto Y.-Teru Saiki JPN 12-15 34
19 07/02 Cepeliauskas-Barry CAN vs. Jonhson J.-Buckner Davis USA 9-15 27
18 07/02 Berjonneau-Gros FRA vs. Leipham-Attwood USA 8-15 20
17 07/02 Blomquist-Wood USA vs. Rii Seike-Tokuno JPN 15-2 20

Winners Bracket / 1st Round

TR>
No. Date Team "A" vs. Team "B" Results Min.
16 07/02 bye vs. Egger Bossi-Gerson SUI 0-15 0
15 07/02 Lucic-Kehrli SUI vs. Filisetti-Speno FRA 5-15 20
14 07/02 Chiaradia-Fontana SUI vs. Rigaux-Tari FRA 7-15 25
13 07/02 Schneiter-Schlaefli SUI vs. bye 15-0 0
12 07/02 bye vs. Montes-Mayra MEX 0-15 0
10 07/02 Foltynova-Mocova CZE vs. Marini-Folco ITA 10-15 40
9 07/02 Gougeon-Storch CAN vs. bye 15-0 0
8 07/02 bye vs. Hashimoto Y.-Teru Saiki JPN 0-15 0
7 07/02 Byberg-Larsen NOR vs. Gizzi-Fiore ITA 15-7 29
6 07/02 Jonhson J.-Buckner Davis USA vs. Hudcova-Tobiasova CZE 15-2 15
5 07/02 Cepeliauskas-Barry CAN vs. bye 15-0 0
4 07/02 bye vs. Leipham-Attwood USA 0-15 0
3 07/02 Berjonneau-Gros FRA vs. bye 15-0 0
2 07/02 Rii Seike-Tokuno JPN vs. Horackova A.-Urbanova CZE 15-11 40
1 07/02 Blomquist-Wood USA vs. bye 15-0 0




THE PARTICIPATING TEAMS


Main Draw (4 - 6 July)


TEAMS                                   CTY    PTS     SEED AV.
Jackie SILVA / Sandra PIRES             BRA    2288      2.2
Adriana BEHAR / Shelda BEDE             BRA    1964      2.2
Holly MCPEAK / Lisa ARCE                USA    1630      2.9
Monica RODRIGUES / Adriana SAMUEL       BRA    1828      3.8
Natalie COOK / Kerri POTTHARST          AUS    1472      5.6
Angela ROCK / Karrie POPPINGA           USA    1212      5.9
Barbara FONTANA /  Nancy RENO           USA     606      6.1
Maike FRIEDRICHSEN / Danja MUESCH       GER    1303      7.6
Ana Maria SOLAZZI / Laura BRUSCHINI     ITA     942      8.6
Sona DOSOUDILOVA / Eva CELBOVA          CZE     112      9.0
Chris SCHAEFER / Danalee BRAGADO (USA) WCard    738      9.6
Yukiko TAKAHASHI / Yukiko ISHIZAKA      JPN    1006     10.3
Liane FENWICK / Pauline MANSER          AUS     430     11.0
Kristine DRAKICH / Guylaine DUMONT      CAN     478     13.8
Barb BROEN-OUELLETTE / Kathy TOUGH      CAN     526     14.3
Cilene NASCIMENTO/Caterina DE MARINIS   ITA     194     16.3
Katia NEESER / Denise KOELLIKER         SUI     288     17.8
Maria J.ALMEIDA / A.Cristina PEREIRA    POR     232     18.3
Michaela EISENMENGER / Silke MEYER      GER     167     22.5
Pernille JORGENSEN / Louise H. SOMMER   DEN     329     26.5
Amanda GLOVER / Vanessa MALONE          ENG     210     26.7
Jennifer HARKNESS / Christy GOODFELLOW  CAN     206     27.1
Monica MARAN / Cristiana PARENZAN       ITA     121     29.9
Lucilla PERROTTA/Danielle GATTELLI(ITA) WCard    30     38.0     
plus eight teams qualifying through the QT

Notes: - points are as per standings in the World Ranking on entry date - exact seed of each team will be communicated on July 3rd (Technical Meeting)


Qualification Tournament (2 - 3 July)


TEAMS CTY PTS SEED AV. Krista BLOMQUIST / Ali WOOD USA 369 13.6 Barbara EGGER-BOSSI / Cornelia GERSON SUI 56 17.0 Jolan STORCH / Nancy GOUGEON CAN 112 18.3 Yukiko HASHIMOTO / Mika SAIKI JPN 56 23.5 Lisa CEPELIAUSKAS / Bryce BARRY CAN 124 24.0 Rocio MONTES / Mayra HUERTA MEX 54 26.8 Eveline SCHNEITER / Margot SCHLAEFLI SUI 28 27.5 Desiree LEIPHAM / Krystal ATTWOD USA 209 29.5 Kadri KRUUS / Tatjana SOTNIKOVA EST 12 29.5 Arcadia BERJONNEAUX / Brigitte GROS FRA 26 31.5 Cecile RIGAUX / Marie TARI FRA 26 31.5 Radana FOLTYNOVA / Zdenka MOCOVA CZE 24 38.0 Rossana PASI / Stefania SURRI ITA 6 38.0 Roberta MARINI / Elisa FOLCO ITA 3 38.0 Noemy GIZZI / Cristina FIORE ITA 3 38.0 Martina HUDCOVA / Tereza TOBIASOVA CZE 0 38.0 Alena HORACKOVA / Lenka URBANOVA CZE 0 38.0 Sandrine FILISETTI / Laurence PERETTONI FRA 0 38.0 Vassiliki KARADASSIOU / Efrosyni SFYRI GRE 0 38.0 Chie SEIKE / Ryoko TOKUNO JPN 0 38.0 Solvi BYBERG / Heidi LARSEN NOR 0 38.0 Ekaterine VORONOVA / Anna VORONOVA RUS 0 38.0 Isabelle CHIARADIA / Isabelle FONTANA SUI 0 38.0 Jennifer JOHNSON / Annett BUCKNER DAVIS USA 0 38.0 Marijana LUCIC / Nadege KEHRLI (SUI) Winners MatinOpen 0 38.0 Plus eventual additional four teams from Italy

Notes: - points are as per standings in the World Ranking on entry date - exact seed of each team will be communicated on July 1st (Technical Meeting)

FIVB Page

[ VWW Home | Info | USAV | Olympics | FIVB | Pros | College | Other Sites ]




Webmaster - Tom Jack
Copyright ©Volleyball WorldWide
Volleyball World Wide on the Computer Internet/WWW
http://www.Volleyball.ORG/