FIVB Men's Beach - July 25-27, 1997

http://www.Volleyball.ORG
FIVB Men's World Championship Series
Marseille (France)
25 to 27 July 1997 - Prize Money US$ 150,000

Main Draw / Ranking

N="right">225.00
Rk. Players Country Points Prize (US$) Bonus (US$)
1 Parà-Guilherme BRA BRA 150 10,000.00 5,000.00
2 Zé Marco-Emanuel BRA BRA 135 6,500.00 4,000.00
3 Prosser-Zahner AUS AUS 120 4,000.00 2,500.00
4 Maia-Brenha POR POR 105 3,000.00 2,000.00
5 Roberto Lopes-Franco BRA BRA 83 1,875.00 1,125.00
Child-Heese CAN CAN 83 1,875.00 1,125.00
Leinemann-Holden CAN CAN 83 1,875.00 1,125.00
Bosma-Diez ESP ESP 83 1,875.00 1,125.00
9 Martinez-Conde ARG ARG 53 1,125.00 425.00
Salema-Baracetti ARG ARG 53 1,125.00 425.00
Paulão-Paulo Emilio BRA BRA 53 1,125.00 425.00
Palinek-Kubala CZE CZE 53 1,125.00 425.00
Kjemperud-Hoidalen NOR NOR 53 1,125.00 425.00
Kvalheim-Maaseide NOR NOR 53 1,125.00 425.00
Karasev-Pospelov RUS RUS 53 1,125.00 425.00
P.Laciga-M.Laciga SUI SUI 53 1,125.00 425.00
17 Perez-Conte ARG ARG 23 625.00 225.00
Leitner-Stamm AUT AUT 23 625.00 225.00
Pakosta-Dzavoronok CZE CZE 23 625.00 225.00
Ahmann-Hager GER GER 23 625.00 225.00
Ghiurghi-Lione ITA ITA 23 625.00 225.00
Grigolo-Raffaelli ITA ITA 23 625.00 225.00
R.Hamilton-G.Hamilton NZL NZL 23 625.00 225.00
Seuseu-Eade NZL NZL 23 625.00 225.00
Egger-Vesti SUI SUI 23 625.00 225.00
Heyer-Egger M. SUI SUI 23 625.00 225.00
Englen-Petersson SWE SWE 23 625.00 225.00
Sinjin Smith-Henkel USA USA 23 625.00 225.00

MAIN DRAW RESULTS

No. Rnd. Br. Date Team A Team B Result Time
1 I W 25/07/97 Zé Marco-Emanuel BRA Egger-Vesti SUI 2-1 (18-21, 21-10, 21-15) 0:42
2 I W 25/07/97 R.Hamilton-G.Hamilton NZL Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (21-19, 18-21, 11-21) 0:46
3 I W 25/07/97 Salema-Baracetti ARG Jodard-Douenel FRA 2-1 (16-21, 21-10, 21-19) 0:51
4 I W 25/07/97 Leitner-Stamm AUT Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (17-21, 18-21) 0:39
5 I W 25/07/97 Leinemann-Holden CAN Seuseu-Eade NZL 2-1 (21-17, 17-21, 21-16) 0:46
6 I W 25/07/97 Ghiurghi-Lione ITA Palinek-Kubala CZE 0-2 (14-21, 16-21) 0:33
7 I W 25/07/97 Ahmann-Hager GER Maia-Brenha POR 1-2 (21-12, 16-21, 19-21) 0:52
8 I W 25/07/97 Perez-Conte ARG Martinez-Conde ARG 0-2 (21-23, 16-21) 0:47
9 I W 25/07/97 Parà-Guilherme BRA Conte-Uguet FRA 2-0 (21-14, 21-10) 0:30
10 I W 25/07/97 Karasev-Pospelov RUS Sinjin Smith-Henkel USA 2-0 (21-17, 21-17) 0:33
11 I W 25/07/97 Child-Heese CAN Englen-Petersson SWE 2-0 (21-14, 21-17) 0:33
12 I W 25/07/97 Grigolo-Raffaelli ITA Paulão-Paulo Emilio BRA 0-2 (12-21, 18-21) 0:33
13 I W 25/07/97 Prosser-Zahner AUS Heyer-Egger M. SUI 2-0 (26-24, 21-17) 0:48
14 I W 25/07/97 Deulofeu-Guissart FRA P.Laciga-M.Laciga SUI 0-2 (13-21, 13-21) 0:35
15 I W 25/07/97 Pakosta-Dzavoronok CZE Bosma-Diez ESP 0-2 (8-21, 16-21) 0:30
16 I W 25/07/97 Penigaud-Glowacz FRA Kvalheim-Maaseide NOR 0-2 (22-24, 15-21) 0:45
17 II W 25/07/97 Zé Marco-Emanuel BRA Kjemperud-Hoidalen NOR 2-0 (21-16, 25-23) 0:38
18 II W 25/07/97 Salema-Baracetti ARG Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (16-21, 17-21) 0:38
19 II W 25/07/97 Leinemann-Holden CAN Palinek-Kubala CZE 2-1 (21-11, 12-21, 21-10) 0:48
20 II W 26/07/97 Maia-Brenha POR Martinez-Conde ARG 2-1 (21-17, 16-21, 21-10) 1:01
21 II W 26/07/97 Parà-Guilherme BRA Karasev-Pospelov RUS 2-1 (21-19, 19-21, 21-14) 0:54
22 II W 26/07/97 Child-Heese CAN Paulão-Paulo Emilio BRA 2-0 (21-19, 23-21) 0:42
23 II W 26/07/97 Prosser-Zahner AUS P.Laciga-M.Laciga SUI 2-1 (21-16, 21-23, 21-9) 0:56
24 II W 26/07/97 Bosma-Diez ESP Kvalheim-Maaseide NOR 2-1 (21-18, 17-21, 22-20) 1:04
25 III W 27/07/97 Zé Marco-Emanuel BRA Roberto Lopes-Franco BRA 2-0 (21-16, 27-25) 0:53
26 III W 26/07/97 Leinemann-Holden CAN Maia-Brenha POR 1-2 (21-19, 20-22, 19-21) 1:17
27 III W 26/07/97 Parà-Guilherme BRA Child-Heese CAN 2-1 (16-21, 21-14, 21-18) 0:56
28 III W 26/07/97 Prosser-Zahner AUS Bosma-Diez ESP 2-1 (19-21, 21-19, 21-16) 0:56
29 S W 27/07/97 Zé Marco-Emanuel BRA Maia-Brenha POR 2-0 (21-14, 21-17) 0:34
30 S W 27/07/97 Parà-Guilherme BRA Prosser-Zahner AUS 2-1 (19-21, 23-21, 21-17) 1:06
31 F3 F 27/07/97 Maia-Brenha POR Prosser-Zahner AUS 0-2 (21-23, 16-21) 0:43
32 F1 F 27/07/97 Zé Marco-Emanuel BRA Parà-Guilherme BRA 1-2 (24-22, 18-21, 15-21) 0:56

QUALIFICATIONS RESULTS

No. Rnd. Br. Date Team A Team B Result Time
1 I QW   Roberto Lopes-Franco BRA Bye    
2 I QW 23/07/97 Velasco-De Jesus PUR Matsunaga-Sakai JPN 2-0 (22-20, 22-20)  
3 I QW 23/07/97 Desgrange-Heuty FRA Schnegg-Balmer SUI 1-2 (21-18, 15-21, 13-21)  
4 I QW 23/07/97 Lazurkin-Yanushchyk UKR Nurmufid-Markoji INA 0-2 (16-21, 14-21)  
5 I QW 23/07/97 Delaye-Marty FRA Daguerre-Znatchkowsky FRA 2-0 (21-12, 21-16)  
6 I QW 23/07/97 Termeet-McCutcheon NZL Dobeiner-Nowotny AUT 0-2 (19-21, 18-21)  
7 I QW 23/07/97 Nunez-Lopez PUR Grinlaubs-M.Frisby-Smith AUS 2-1 (23-21, 14-21, 21-19)  
8 I QW 23/07/97 Fanjeaud-Koeppen FRA Seuseu-Eade NZL 0-2 (18-21, 29-31)  
9 I QW 23/07/97 Safyulin-Kouchnerev RUS Stoychev-Stefanov BUL 2-0 (21-17, 21-12)  
10 I QW 23/07/97 Piskulich-Villegas CRC Asmara-Iwan INA 0-2 (12-21, 15-21)  
11 I QW 23/07/97 Kouvitchka-Chatounov RUS Nogughi-Morikawa JPN 1-2 (15-21, 24-22, 18-21)  
12 I QW 23/07/97 Brachard-Ces FRA Perez-Conte ARG 0-2 (12-21, 5-21)  
13 I QW 23/07/97 Canet-Hamel FRA Chapman-Ryan USA 1-2 (18-21, 22-20, 19-21)  
14 I QW 23/07/97 Gable S.-Gable D. ENG Durrant-Francis J. AUS 0-2 (16-21, 20-22)  
15 I QW 23/07/97 Salim-Shofana INA Areshkin-Senin RUS Team B out of tourn.  
16 I QW   Bye Bosma-Diez ESP    
17 I QW   Kjemperud-Hoidalen NOR Bye    
18 I QW 23/07/97 Setoyama-Watanabe JPN Vasiliauskas-Cyvas He. LTU 0-2 (21-23, 21-23)  
19 I QW 23/07/97 Egger-Vesti SUI Huseby-Kolsvik NOR 2-1 (18-21, 21-16, 21-18)  
20 I QW 23/07/97 Orea-Maldonado VEN F.Galli-Mascagna ITA 0-2 (13-21, 6-21)  
21 I QW 23/07/97 Klok-Van der Kuip NED Indra-Wachter LIE 2-0 (21-15, 21-13)  
22 I QW 23/07/97 Lipa-Vratny CZE P.Schroffenegger-T.Schroffenegger AUT 0-2 (13-21, 12-21)  
23 I QW 23/07/97 Hytoft-Kaszas DEN Kadlubowski-Bachorski POL 2-1 (21-16, 16-21, 21-17)  
24 I QW 23/07/97 Searle-Francis D. AUS Leitner-Stamm AUT 0-2 (14-21, 15-21)  
25 I QW 23/07/97 Anfillof-Schacht AUS Stein Vilard-Ribeiro Pires POR 2-0 (21-11, 21-14)  
26 I QW 23/07/97 Briandet-Donzion FRA Heyer-Egger M. SUI 1-2 (21-17, 13-21, 18-21)  
27 I QW 23/07/97 Tschudi-Hubscher SUI De Tournadre-Rossi FRA 1-2 (21-18, 19-21, 17-21)  
28 I QW 23/07/97 Berntsen-Olimstad NOR Dekker-Van der Hoek NED 0-2 (14-21, 18-21)  
29 I QW 23/07/97 Delfosse-Kempenaers BEL Tapia-Ricardo Rodriguez VEN 2-0 (21-14, 21-11)  
30 I QW 23/07/97 Benes Jo-Benes P. CZE Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP 0-2 (12-21, 15-21)  
31 I QW 23/07/97 Cyvas Ha.-Dailide LTU Neuschaefer-Van Zwieten USA 1-2 (21-19, 15-21, 19-21)  
32 I QW   Bye Duda-Fred BRA    
33 II QW 23/07/97 Roberto Lopes-Franco BRA Velasco-De Jesus PUR 2-1 (21-17, 22-24, 21-17)  
34 II QW 23/07/97 Schnegg-Balmer SUI Nurmufid-Markoji INA 0-2 (17-21, 23-25)  
35 II QW 23/07/97 Delaye-Marty FRA Dobeiner-Nowotny AUT 0-2 (18-21, 15-21)  
36 II QW 23/07/97 Nunez-Lopez PUR Seuseu-Eade NZL 0-2 (19-21, 14-21)  
37 II QW 23/07/97 Safyulin-Kouchnerev RUS Asmara-Iwan INA 2-0 (21-14, 21-15)  
38 II QW 23/07/97 Nogughi-Morikawa JPN Perez-Conte ARG 0-2 (18-21, 12-21)  
39 II QW 23/07/97 Chapman-Ryan USA Durrant-Francis J. AUS 2-0 (21-17, 21-14)  
40 II QW 23/07/97 Salim-Shofana INA Bosma-Diez ESP 0-2 (18-21, 17-21)  
41 II QW 23/07/97 Kjemperud-Hoidalen NOR Vasiliauskas-Cyvas He. LTU 2-0 (21-18, 21-19)  
42 II QW 23/07/97 Egger-Vesti SUI F.Galli-Mascagna ITA 2-1 (13-21, 21-17, 21-17)  
43 II QW 23/07/97 Klok-Van der Kuip NED P.Schroffenegger-T.Schroffenegger AUT 0-2 (23-25, 18-21)  
44 II QW 23/07/97 Hytoft-Kaszas DEN Leitner-Stamm AUT 0-2 (17-21, 20-22)  
45 II QW 23/07/97 Anfillof-Schacht AUS Heyer-Egger M. SUI 0-2 (19-21, 19-21)  
46 II QW 23/07/97 De Tournadre-Rossi FRA Dekker-Van der Hoek NED 0-2 (19-21, 15-21)  
47 II QW 23/07/97 Delfosse-Kempenaers BEL Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP 0-2 (18-21, 28-30)  
48 II QW 23/07/97 Neuschaefer-Van Zwieten USA Duda-Fred BRA 0-2 (15-21, 14-21)  
49 III QW 23/07/97 Roberto Lopes-Franco BRA Nurmufid-Markoji INA 2-0 (21-15, 21-14)  
50 III QW 23/07/97 Dobeiner-Nowotny AUT Seuseu-Eade NZL 0-2 (15-21, 16-21)  
51 III QW 23/07/97 Safyulin-Kouchnerev RUS Perez-Conte ARG 0-2 (19-21, 19-21)  
52 III QW 23/07/97 Chapman-Ryan USA Bosma-Diez ESP 0-2 (16-21, 14-21)  
53 III QW 24/07/97 Kjemperud-Hoidalen NOR Egger-Vesti SUI 2-1 (19-21, 21-16, 21-19)  
54 III QW 24/07/97 P.Schroffenegger-T.Schroffenegger AUT Leitner-Stamm AUT 0-2 (21-23, 18-21)  
55 III QW 24/07/97 Heyer-Egger M. SUI Dekker-Van der Hoek NED 2-0 (21-12, 21-12)  
56 III QW 24/07/97 Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP Duda-Fred BRA 0-2 (15-21, 14-21)  
57 PO PO 24/07/97 Nurmufid-Markoji INA Dobeiner-Nowotny AUT 2-1 (18-21, 21-14, 21-12)  
58 PO PO 24/07/97 Safyulin-Kouchnerev RUS Chapman-Ryan USA 0-2 (19-21, 16-21)  
59 PO PO 24/07/97 Egger-Vesti SUI P.Schroffenegger-T.Schroffenegger AUT 2-1 (18-21, 21-14, 24-22)  
60 PO PO 24/07/97 Dekker-Van der Hoek NED Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP 0-2 (16-21, 16-21)  
61 PO PO 24/07/97 Nurmufid-Markoji INA Chapman-Ryan USA 1-2 (16-21, 21-17, 18-21)  
62 PO PO 24/07/97 Egger-Vesti SUI Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP 2-0 (21-19, 21-19)  
63 PO PO 24/07/97 Chapman-Ryan USA Egger-Vesti SUI 0-2 (16-21, 20-22)  
64 PO PO 24/07/97 Roberto Lopes-Franco BRA Duda-Fred BRA 2-0 (21-17, 29-27)  

Qualifications Results
No. Rnd. Br. Date Team A Team B Result Time
1 I QW   Roberto Lopes-Franco BRA Bye    
2 I QW 23/07/97 Velasco-De Jesus PUR Matsunaga-Sakai JPN 2-0 (22-20, 22-20)  
3 I QW 23/07/97 Desgrange-Heuty FRA Schnegg-Balmer SUI 1-2 (21-18, 15-21, 13-21)  
4 I QW 23/07/97 Lazurkin-Yanushchyk UKR Nurmufid-Markoji INA 0-2 (16-21, 14-21)  
5 I QW 23/07/97 Delaye-Marty FRA Daguerre-Znatchkowsky FRA 2-0 (21-12, 21-16)  
6 I QW 23/07/97 Termeet-McCutcheon NZL Dobeiner-Nowotny AUT 0-2 (19-21, 18-21)  
7 I QW 23/07/97 Nunez-Lopez PUR Grinlaubs-M.Frisby-Smith AUS 2-1 (23-21, 14-21, 21-19)  
8 I QW 23/07/97 Fanjeaud-Koeppen FRA Seuseu-Eade NZL 0-2 (18-21, 29-31)  
9 I QW 23/07/97 Safyulin-Kouchnerev RUS Stoychev-Stefanov BUL 2-0 (21-17, 21-12)  
10 I QW 23/07/97 Piskulich-Villegas CRC Asmara-Iwan INA 0-2 (12-21, 15-21)  
11 I QW 23/07/97 Kouvitchka-Chatounov RUS Nogughi-Morikawa JPN 1-2 (15-21, 24-22, 18-21)  
12 I QW 23/07/97 Brachard-Ces FRA Perez-Conte ARG 0-2 (12-21, 5-21)  
13 I QW 23/07/97 Canet-Hamel FRA Chapman-Ryan USA 1-2 (18-21, 22-20, 19-21)  
14 I QW 23/07/97 Gable S.-Gable D. ENG Durrant-Francis J. AUS 0-2 (16-21, 20-22)  
15 I QW 23/07/97 Salim-Shofana INA Areshkin-Senin RUS Team B out of tourn.  
16 I QW   Bye Bosma-Diez ESP    
17 I QW   Kjemperud-Hoidalen NOR Bye    
18 I QW 23/07/97 Setoyama-Watanabe JPN Vasiliauskas-Cyvas He. LTU 0-2 (21-23, 21-23)  
19 I QW 23/07/97 Egger-Vesti SUI Huseby-Kolsvik NOR 2-1 (18-21, 21-16, 21-18)  
20 I QW 23/07/97 Orea-Maldonado VEN F.Galli-Mascagna ITA 0-2 (13-21, 6-21)  
21 I QW 23/07/97 Klok-Van der Kuip NED Indra-Wachter LIE 2-0 (21-15, 21-13)  
22 I QW 23/07/97 Lipa-Vratny CZE P.Schroffenegger-T.Schroffenegger AUT 0-2 (13-21, 12-21)  
23 I QW 23/07/97 Hytoft-Kaszas DEN Kadlubowski-Bachorski POL 2-1 (21-16, 16-21, 21-17)  
24 I QW 23/07/97 Searle-Francis D. AUS Leitner-Stamm AUT 0-2 (14-21, 15-21)  
25 I QW 23/07/97 Anfillof-Schacht AUS Stein Vilard-Ribeiro Pires POR 2-0 (21-11, 21-14)  
26 I QW 23/07/97 Briandet-Donzion FRA Heyer-Egger M. SUI 1-2 (21-17, 13-21, 18-21)  
27 I QW 23/07/97 Tschudi-Hubscher SUI De Tournadre-Rossi FRA 1-2 (21-18, 19-21, 17-21)  
28 I QW 23/07/97 Berntsen-Olimstad NOR Dekker-Van der Hoek NED 0-2 (14-21, 18-21)  
29 I QW 23/07/97 Delfosse-Kempenaers BEL Tapia-Ricardo Rodriguez VEN 2-0 (21-14, 21-11)  
30 I QW 23/07/97 Benes Jo-Benes P. CZE Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP 0-2 (12-21, 15-21)  
31 I QW 23/07/97 Cyvas Ha.-Dailide LTU Neuschaefer-Van Zwieten USA 1-2 (21-19, 15-21, 19-21)  
32 I QW   Bye Duda-Fred BRA    
33 II QW 23/07/97 Roberto Lopes-Franco BRA Velasco-De Jesus PUR 2-1 (21-17, 22-24, 21-17)  
34 II QW 23/07/97 Schnegg-Balmer SUI Nurmufid-Markoji INA 0-2 (17-21, 23-25)  
35 II QW 23/07/97 Delaye-Marty FRA Dobeiner-Nowotny AUT 0-2 (18-21, 15-21)  
36 II QW 23/07/97 Nunez-Lopez PUR Seuseu-Eade NZL 0-2 (19-21, 14-21)  
37 II QW 23/07/97 Safyulin-Kouchnerev RUS Asmara-Iwan INA 2-0 (21-14, 21-15)  
38 II QW 23/07/97 Nogughi-Morikawa JPN Perez-Conte ARG 0-2 (18-21, 12-21)  
39 II QW 23/07/97 Chapman-Ryan USA Durrant-Francis J. AUS 2-0 (21-17, 21-14)  
40 II QW 23/07/97 Salim-Shofana INA Bosma-Diez ESP 0-2 (18-21, 17-21)  
41 II QW 23/07/97 Kjemperud-Hoidalen NOR Vasiliauskas-Cyvas He. LTU 2-0 (21-18, 21-19)  
42 II QW 23/07/97 Egger-Vesti SUI F.Galli-Mascagna ITA 2-1 (13-21, 21-17, 21-17)  
43 II QW 23/07/97 Klok-Van der Kuip NED P.Schroffenegger-T.Schroffenegger AUT 0-2 (23-25, 18-21)  
44 II QW 23/07/97 Hytoft-Kaszas DEN Leitner-Stamm AUT 0-2 (17-21, 20-22)  
45 II QW 23/07/97 Anfillof-Schacht AUS Heyer-Egger M. SUI 0-2 (19-21, 19-21)  
46 II QW 23/07/97 De Tournadre-Rossi FRA Dekker-Van der Hoek NED 0-2 (19-21, 15-21)  
47 II QW 23/07/97 Delfosse-Kempenaers BEL Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP 0-2 (18-21, 28-30)  
48 II QW 23/07/97 Neuschaefer-Van Zwieten USA Duda-Fred BRA 0-2 (15-21, 14-21)  
49 III QW 23/07/97 Roberto Lopes-Franco BRA Nurmufid-Markoji INA 2-0 (21-15, 21-14)  
50 III QW 23/07/97 Dobeiner-Nowotny AUT Seuseu-Eade NZL 0-2 (15-21, 16-21)  
51 III QW 23/07/97 Safyulin-Kouchnerev RUS Perez-Conte ARG 0-2 (19-21, 19-21)  
52 III QW 23/07/97 Chapman-Ryan USA Bosma-Diez ESP 0-2 (16-21, 14-21)  
53 III QW 24/07/97 Kjemperud-Hoidalen NOR Egger-Vesti SUI 2-1 (19-21, 21-16, 21-19)  
54 III QW 24/07/97 P.Schroffenegger-T.Schroffenegger AUT Leitner-Stamm AUT 0-2 (21-23, 18-21)  
55 III QW 24/07/97 Heyer-Egger M. SUI Dekker-Van der Hoek NED 2-0 (21-12, 21-12)  
56 III QW 24/07/97 Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP Duda-Fred BRA 0-2 (15-21, 14-21)  
57 PO PO 24/07/97 Nurmufid-Markoji INA Dobeiner-Nowotny AUT 2-1 (18-21, 21-14, 21-12)  
58 PO PO 24/07/97 Safyulin-Kouchnerev RUS Chapman-Ryan USA 0-2 (19-21, 16-21)  
59 PO PO 24/07/97 Egger-Vesti SUI P.Schroffenegger-T.Schroffenegger AUT 2-1 (18-21, 21-14, 24-22)  
60 PO PO 24/07/97 Dekker-Van der Hoek NED Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP 0-2 (16-21, 16-21)  
61 PO PO 24/07/97 Nurmufid-Markoji INA Chapman-Ryan USA 1-2 (16-21, 21-17, 18-21)  
62 PO PO 24/07/97 Egger-Vesti SUI Yoyi Rodriguez-Carrasco ESP 2-0 (21-19, 21-19)  
63 PO PO 24/07/97 Chapman-Ryan USA Egger-Vesti SUI 0-2 (16-21, 20-22)  
64 PO PO 24/07/97 Roberto Lopes-Franco BRA Duda-Fred BRA 2-0 (21-17, 29-27)  


THE PARTICIPATING TEAMS


Main Draw (25-27 July)


TEAMS                                  CTY    PTS     SEED AV.
Para / Guilherme                       BRA    3090     5.2
Ze Marco / Emanuel                     BRA    3070     2.0
Jan KVALHEIM / Bjorn MAASEIDE          NOR    2520     7.2
John CHILD / Mark HEESE                CAN    2460    11.4
Esteban MARTINEZ / Martin CONDE        ARG    2380     7.0
Paulao / Paulo Emilio                  BRA    1980     7.2
Sinjin SMITH / Carl HENKEL             USA    1930     9.3
Julien PROSSER / Lee ZAHNER            AUS    1668     7.6
Conrad LEINEMANN / Jodi HOLDEN         CAN    1350     9.4
Luis MAIA / Joao BRENHA                POR    1340    10.2
Jos SALEMA / Mariano BARACETTI        ARG    1280    11.0
Dmitri KARASEV / Maxim POSPELOV        RUS    1054    16.2
Jorg AHMANN / Axel HAGER               GER    1040    11.0
Guilhem DEULOFEU / Eric GUISSART       FRA     970    17.8
Tom ENGLEN / "Figge" PETERSON          SWE     970    15.4
Reid HAMILTON / Glenn HAMILTON         NZL     860    14.6
Nicola GRIGOLO / Andrea RAFFAELLI      ITA     799    20.6
Andrea GHIURGHI / Riccardo LIONE       ITA     754    17.8
Michal PALINEK / Premysl KUBALA        CZE     664    15.8
Martin LACIGA / Paul LACIGA            SUI     660    11.6
Marek PAKOSTA / Milan DZAVARONOK       CZE     475    20.0
Jean-Philippe JODARD / Ivan DOUENEL    FRA     401    16.5
Christian PENIGAUD/Th.GLOWACZ (FRA)   WCard    365  
plus one FIVB Wild Card to be determined 
plus eight teams qualifying through the QT

Notes: - points are as per standings in the World Ranking on entry date - exact seed of each team will be communicated on July 24th (Technical Meeting)

Qualification Tournament (23/24 July)


The organizers agreed to open the Qualification Tournament to more than 60 teams; therefore, the QT will be played single elimination.
TEAMS CTY PTS SEED AV. Franco / Roberto LOPES BRA 1975 5.8 Duda / Fred BRA 582 13.6 Gernot LEITNER / Oliver STAMM AUT 458 22.6 Serguei SAFYOULINE/Mikhail KOUCHNEREV RUS 427 21.8 Jorre KJEMPERUD / Vegard HOIDALEN NOR 366 17.8 Victor ANFILLOFF / Andrew SCHACHT AUS 300 26.2 Javier BOSMA / Fabio DIEZ ESP 290 18.6 Stephane CANET / Mathieu HAMEL FRA 236 26.6 Dmitri KOUVITCHKA / Oleg CHATOUNOV RUS 220 Dmitry ARESHKIN / Edouard SENIN RUS 207 Fabio GALLI / Gianni MASCAGNA ITA 197 17.4 Pascal DELFOSSE / Jacky KEMPENAERS BEL 178 21.0 Oleg KISELEV / Serguei KOLESNIK RUS 152 30.3 Stefan POTYKA / Robert NOWOTNY AUT 92 38.3 Michammad NURMUFID / Markoji MARKOJI INA 90 25.0 Olivier CONTE / Benoit UGUET FRA 88 33.0 Masafumi MATSUNAGA / Shingo SAKAI JPN 83 30.5 Frederic DELAYE / Frederic MARTY FRA 80 25.0 Yannick DESGRANGE / Fabrice HEUTY FRA 70 41.0 Fabio PEREZ / Hugo CONTE ARG 66 Zlatko PISKULICH/Alexander VILLEGAS CRC 60 26.5 Jose "Yoyi" LUIS / Manuel CARRASCO ESP 60 19.0 Edgar KRANK / Oliver OETKE GER 60 17.0 Tito NUNEZ / Enrique LOPEZ "Papolito" PUR 54 26.0 Sascha HEYER / Markus EGGER SUI 54 Matys DEKKER / Joost VAN DER HOEK NED 48 21.0 Amaury VELASCO / Willie DE JESUS PUR 48 32.0 Shoji SETOYAMA / Satoshi WATANABE JPN 45 27.8 Agus SALIM / Iril SHOFANNA INA 42 33.0 Harald DOBEINER/Christian NOISTERNING AUT 41 Martin TSCHUDI / Mark HUBSCHER SUI 33 42.3 Joel DURRANT / James FRANCIS AUS 30 Anjas ASMARA / Iwan SUMOYO INA 30 25.0 Mark TERMEER / Hugh McCUTCHEON NZL 30 Sergey ERMISHIN / Ruslan DAYANOV RUS 30 25.0 Patrick EGGER / Bernhard VESTI SUI 30 Igor STEJSKAL / Petr CHROMY CZE 24 33.0 Takuya NOGUCHI / Taichi MORIKAWA JPN 18 41.0 Curtis NEUSCHAEFER/James VAN ZWIETEN USA 15 Matt GRINLAUBS / Mark FRISBY-SMITH AUS 12 P.SCHROFFENNEGER/Th.SCHROFFENEGGER AUT 12 41.0 Giorgio COLOMBO / Carlo VIBERTI ITA 12 Pavel LIPA / Marek VRATNY CZE 6 Paul SCHILHAN / Helmut HIRNER AUT 5 Juan SERRAMALERA / Sebastian MENEGOZZO ARG 0 Rowan SEARLE / Daniel FRANCIS AUS 0 Radostin STOYCHEV / Ivailo STAFANOV BUL 0 James OLEJNIK / Ahren CADIEUX CAN 0 Josef BENES / Petr BENES CZE 0 Glen HYTOFT / Kim KASZAS DEN 0 Steve GABLE / Darren GABLE ENG 0 Philippe BLAIN / Jean-Ch. DONZION FRA 0 Thierry DE TOURNADRE / Florent ROSSI FRA 0 Benjamin FANJEAUD / Nicolas KOEPPEN FRA 0 Marcello ADDONDANZA / Enrico MACCAGNI ITA 0 Oliver INDRA / Beat WACHTER LIE 0 Haroldas CYVAS / Vytautas DAILIDE LTU 0 Marius VASILIAUSKAS / Henrikas CYVAS LTU 0 Alfonso JACKSON / Juan Carlos RAZO MEX 0 Marko KLOK / Michel VAN DER KUIP NED 0 Jarle HUSEBY / Terje KOLSVIK NOR 0 Jetmund BERNTSEN / Jostein OLIMSTAD NOR 0 Craig SEUEU / Thomas EADE NZL 0 17.0 Zbigniew ZUKOWSKI / Janusz BULKOWSKI POL 0 Marek ANTONIUK / Arnold KOPYSC POL 0 Pawel KADLUBOWSKI / Bartosz BACHORSKI POL 0 Alexandre STEIN / Marcio PIRES POR 0 Alexandre SILVA / Miguel SOARES POR 0 Stefan KOBEL / Patrick HEUSCHER SUI 0 Roger SCHNEGG / Yves BALMER SUI 0 Sergiy LAZURKIN / Anatoly YANUSHCHYK UKR 0 John EDDO / Mark ELLER USA 0 Sean FALLOWFIELD / Morgan CHAPMAN USA 0 Pedro TAPIA / Ricardo RODRIGUEZ VEN 0 Richard OREA / Ivan MALDONADO VEN 0 Plus one French team to be determined
Notes: - points are as per standings in the World Ranking on entry date - exact seed of each team will be communicated on July 22nd (Technical Meeting)

FIVB Page

[ VWW Home | Info | USAV | Olympics | FIVB | Pros | College | Other Sites ]




Webmaster - Tom Jack
Copyright ©Volleyball WorldWide
Volleyball World Wide on the Computer Internet/WWW
http://www.Volleyball.ORG/