FIVB Women's Beach, 11-15 August 1999, Dalian, China

http://www.Volleyball.ORG

MAIN DRAW RANKING

Rk. Players Country Points Prize (US$) Bonus (US$)
1 Adriana Behar-Shelda BRA BRA 340 20,000.00 10,000.00
2 Jordan-Davis USA USA 306 13,000.00 7,000.00
3 Arce-Fontana USA USA 272 8,000.00 7,000.00
4 Masakayan-Youngs USA USA 238 6,000.00 5,000.00
5 Cook-Pottharst AUS AUS 204 4,500.00 3,500.00
  Sandra Pires-Adriana Samuel BRA BRA 204 4,500.00 3,500.00
7 Xiong-Chi CHN CHN 170 3,000.00 3,000.00
  Solazzi-Bruschini ITA ITA 170 3,000.00 3,000.00
9 Gooley-Manser AUS AUS 136 2,500.00 2,000.00
  Celbova-Dosoudilova CZE CZE 136 2,500.00 2,000.00
  Hudcova-Tobiasova CZE CZE 136 2,500.00 2,000.00
  Hanley-Reno USA USA 136 2,500.00 2,000.00
13 Adriana Bento-Mônica Paludo BRA BRA 102 2,000.00 1,000.00
  Liu Chun Ying-Zhang Jingkun CHN CHN 102 2,000.00 1,000.00
  Friedrichsen-Müsch GER GER 102 2,000.00 1,000.00
  Takahashi-Teru Saiki JPN JPN 102 2,000.00 1,000.00
17 Straton-Huygens Tholen AUS AUS 68 1,500.00 1,000.00
  Jackie Silva-Ana Paula BRA BRA 68 1,500.00 1,000.00
  Tough-Solecki CAN CAN 68 1,500.00 1,000.00
  Pianka-Pohl GER GER 68 1,500.00 1,000.00
  Karadassiou-Sfyri GRE GRE 68 1,500.00 1,000.00
  Perrotta-Gattelli ITA ITA 68 1,500.00 1,000.00
  Ishizaka-Rii Seike JPN JPN 68 1,500.00 1,000.00
  Schoon Kadijk D.-Kadijk R. NED NED 68 1,500.00 1,000.00
25 Russo-Drakich CAN CAN 34 1,000.00 1,000.00
  Glover-Cooper ENG ENG 34 1,000.00 1,000.00
  Oliver-Austin ENG ENG 34 1,000.00 1,000.00
  Prawerman-Rigaux FRA FRA 34 1,000.00 1,000.00
  Gaxiola-Galindo MEX MEX 34 1,000.00 1,000.00
  Byberg-Larsen NOR NOR 34 1,000.00 1,000.00
  Maria José-Cristina Pereira POR POR 34 1,000.00 1,000.00
  Pangka-Arlaisuk THA THA 34 1,000.00 1,000.00

MAIN DRAW RESULTS

No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 13 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Gaxiola-Galindo MEX 15-4 0:29
2 13 Aug Pianka-Pohl GER Adriana Bento-Mônica Paludo BRA 15-10 0:30
3 13 Aug Xiong-Chi CHN Oliver-Austin ENG 15-11 0:30
4 13 Aug Hudcova-Tobiasova CZE Takahashi-Teru Saiki JPN 8-15 0:27
5 13 Aug Arce-Fontana USA Tough-Solecki CAN 15-7 0:40
6 13 Aug Glover-Cooper ENG Friedrichsen-Müsch GER 5-15 0:20
7 13 Aug Jackie Silva-Ana Paula BRA Celbova-Dosoudilova CZE 15-8 0:30
8 13 Aug Pangka-Arlaisuk THA Sandra Pires-Adriana Samuel BRA 6-15 0:27
9 13 Aug Cook-Pottharst AUS Russo-Drakich CAN 15-2 0:28
10 13 Aug Karadassiou-Sfyri GRE Solazzi-Bruschini ITA 15-7 0:55
11 13 Aug Liu Chun Ying-Zhang Jingkun CHN Straton-Huygens Tholen AUS 15-12 0:47
12 13 Aug Maria José-Cristina Pereira POR Masakayan-Youngs USA 4-15 0:35
13 13 Aug Schoon Kadijk D.-Kadijk R. NED Ishizaka-Rii Seike JPN 15-9 0:34
14 13 Aug Prawerman-Rigaux FRA Hanley-Reno USA 8-15 0:35
15 13 Aug Gooley-Manser AUS Perrotta-Gattelli ITA 10-15 0:33
16 13 Aug Byberg-Larsen NOR Jordan-Davis USA 5-15 0:20
Round 2
17 13 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Pianka-Pohl GER 15-5 0:43
18 13 Aug Xiong-Chi CHN Takahashi-Teru Saiki JPN 15-11 0:40
19 13 Aug Arce-Fontana USA Friedrichsen-Müsch GER 15-2 0:25
20 13 Aug Jackie Silva-Ana Paula BRA Sandra Pires-Adriana Samuel BRA 11-15 0:45
21 13 Aug Cook-Pottharst AUS Karadassiou-Sfyri GRE 15-6 0:30
22 13 Aug Liu Chun Ying-Zhang Jingkun CHN Masakayan-Youngs USA 9-15 0:43
23 13 Aug Schoon Kadijk D.-Kadijk R. NED Hanley-Reno USA 7-15 0:30
24 13 Aug Perrotta-Gattelli ITA Jordan-Davis USA 4-15 0:29
Loser are ranked 25th
25 13 Aug Gaxiola-Galindo MEX Adriana Bento-Mônica Paludo BRA 6-15 0:25
26 13 Aug Oliver-Austin ENG Hudcova-Tobiasova CZE 13-15 0:41
27 13 Aug Tough-Solecki CAN Glover-Cooper ENG 15-6 0:33
28 13 Aug Celbova-Dosoudilova CZE Pangka-Arlaisuk THA 15-10 0:30
29 13 Aug Russo-Drakich CAN Solazzi-Bruschini ITA 10-15 0:37
30 13 Aug Straton-Huygens Tholen AUS Maria José-Cristina Pereira POR 15-11 0:39
31 13 Aug Ishizaka-Rii Seike JPN Prawerman-Rigaux FRA 15-5 0:45
32 13 Aug Gooley-Manser AUS Byberg-Larsen NOR 15-3 0:28
Loser are ranked 17th
33 13 Aug Adriana Bento-Mônica Paludo BRA Perrotta-Gattelli ITA 15-12 0:45
34 13 Aug Hudcova-Tobiasova CZE Schoon Kadijk D.-Kadijk R. NED 15-10 0:30
35 13 Aug Tough-Solecki CAN Liu Chun Ying-Zhang Jingkun CHN 14-16 0:45
36 13 Aug Celbova-Dosoudilova CZE Karadassiou-Sfyri GRE 15-2 0:23
37 13 Aug Solazzi-Bruschini ITA Jackie Silva-Ana Paula BRA 15-7 0:41
38 13 Aug Straton-Huygens Tholen AUS Friedrichsen-Müsch GER 4-15 0:26
39 13 Aug Ishizaka-Rii Seike JPN Takahashi-Teru Saiki JPN 3-15 0:20
40 13 Aug Gooley-Manser AUS Pianka-Pohl GER 15-6 0:27
Round 3
41 14 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Xiong-Chi CHN 15-5 0:34
42 14 Aug Arce-Fontana USA Sandra Pires-Adriana Samuel BRA 15-7 0:31
43 14 Aug Cook-Pottharst AUS Masakayan-Youngs USA 13-15 0:43
44 14 Aug Hanley-Reno USA Jordan-Davis USA 11-15 0:40
Loser are ranked 13th
45 14 Aug Adriana Bento-Mônica Paludo BRA Hudcova-Tobiasova CZE 13-15 0:50
46 14 Aug Liu Chun Ying-Zhang Jingkun CHN Celbova-Dosoudilova CZE 10-15 0:40
47 14 Aug Solazzi-Bruschini ITA Friedrichsen-Müsch GER 15-8 0:42
48 14 Aug Takahashi-Teru Saiki JPN Gooley-Manser AUS 10-15 0:40
Loser are ranked 9th
49 14 Aug Hudcova-Tobiasova CZE Sandra Pires-Adriana Samuel BRA 8-15 0:37
50 14 Aug Celbova-Dosoudilova CZE Xiong-Chi CHN 11-15 0:35
51 14 Aug Solazzi-Bruschini ITA Hanley-Reno USA 16-14 0:55
52 14 Aug Gooley-Manser AUS Cook-Pottharst AUS 13-15 0:46
Round 4
53 14 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Arce-Fontana USA 15-2 0:35
54 14 Aug Masakayan-Youngs USA Jordan-Davis USA 1-15 0:30
Loser are ranked 7th
55 14 Aug Sandra Pires-Adriana Samuel BRA Xiong-Chi CHN 15-8 0:37
56 14 Aug Solazzi-Bruschini ITA Cook-Pottharst AUS 6-15 0:28
Loser are ranked 5th
57 14 Aug Sandra Pires-Adriana Samuel BRA Masakayan-Youngs USA 13-15 0:57
58 14 Aug Cook-Pottharst AUS Arce-Fontana USA 12-15 1:05
Semi-finals
59 15 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Masakayan-Youngs USA 15-4 0:41
60 15 Aug Jordan-Davis USA Arce-Fontana USA 15-4 0:26
Final 3rd Place
61 15 Aug Masakayan-Youngs USA Arce-Fontana USA 12-15 0:45
Final 1st Place
62 15 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Jordan-Davis USA 15-6 0:38