FIVB Women's Beach - October 30-02, 1997

http://www.Volleyball.ORG

Salvador, Bahia (Brazil)

October 30 to November 2, 1997 - Prize Money US$ 80,000

Rk. Players Country Points Prize (US$) Bonus (US$)
1 Adriana Behar-Shelda BRA BRA 80 8,000.00  
2 McPeak-Arce USA USA 72 5,200.00  
3 Jackie Silva-Sandra Pires BRA BRA 64 3,200.00  
4 Adriana Samuel-Monica BRA BRA 56 2,400.00  
5 Rejane-Gerusa BRA BRA 48 1,800.00  
Masakayan-Youngs USA USA 48 1,800.00  
7 Bruschini-Solazzi ITA ITA 40 1,200.00  
Fontana-Reno USA USA 40 1,200.00  
9 Wilson-Straton AUS AUS 32 1,000.00  
Friedrichsen-Müsch GER GER 32 1,000.00  
Perrotta-Gattelli ITA ITA 32 1,000.00  
Rock-Poppinga USA USA 32 1,000.00  
13 Cook-Clarke AUS AUS 24 800.00  
Adriana Bento-Ana Richa BRA BRA 24 800.00  
Zè Maria-Sarmento POR POR 24 800.00  
Leipham-Richardson USA USA 24 800.00  
17 Ivanise-Albetiza BRA BRA 16 600.00  
Nessa-Risia BRA BRA 16 600.00  
Dumont-Tough CAN CAN 16 600.00  
Jorgensen-Sommer DEN DEN 16 600.00  
Folco-Nascimento ITA ITA 16 600.00  
Ishizaka-Hashimoto JPN JPN 16 600.00  
Takahashi-Teru Saiki JPN JPN 16 600.00  
Schoon Kadijk-Kadijk R. NED NED 16 600.00  
25 Magda-Siomara BRA BRA 0 0  
Drakich-Cepeliauskas CAN CAN 8 400.00  
Storch-Gougeon CAN CAN 8 400.00  
Berjonneau-Gros FRA FRA 8 400.00  
Laura Leticia-Trevino MEX MEX 8 400.00  
Mayra-Laura A. MEX MEX 8 400.00  
Chiaradia-Fontana SUI SUI 8 400.00  
Neeser-Schneiter SUI SUI 8 400.00  

Main Draw

No. Rnd. Br. Date Team A Team B Result Time
1 I W 30 Oct McPeak-Arce USA Chiaradia-Fontana SUI 15-1 0:15
2 I W 30 Oct Dumont-Tough CAN Wilson-Straton AUS 13-15 0:49
3 I W 30 Oct Rock-Poppinga USA Folco-Nascimento ITA 15-7 0:37
4 I W 30 Oct Jorgensen-Sommer DEN Magda-Siomara BRA Team B forfeit  
5 I W 30 Oct Fontana-Reno USA Nessa-Risia BRA 15-13 0:45
6 I W 30 Oct Drakich-Cepeliauskas CAN Bruschini-Solazzi ITA 6-15 0:39
7 I W 30 Oct Cook-Clarke AUS Ishizaka-Hashimoto JPN 15-8 0:30
8 I W 30 Oct Mayra-Laura A. MEX Adriana Behar-Shelda BRA 3-15 0:25
9 I W 30 Oct Jackie Silva-Sandra Pires BRA Laura Leticia-Trevino MEX 15-2 0:17
10 I W 30 Oct Takahashi-Teru Saiki JPN Rejane-Gerusa BRA 11-15 0:43
11 I W 30 Oct Schoon Kadijk-Kadijk R. NED Zè Maria-Sarmento POR 11-15 0:30
12 I W 30 Oct Storch-Gougeon CAN Masakayan-Youngs USA 3-15 0:15
13 I W 30 Oct Friedrichsen-Müsch GER Neeser-Schneiter SUI 15-4 0:28
14 I W 30 Oct Leipham-Richardson USA Adriana Bento-Ana Richa BRA 16-14 0:35
15 I W 30 Oct Perrotta-Gattelli ITA Ivanise-Albetiza BRA 15-7 0:27
16 I W 30 Oct Berjonneau-Gros FRA Adriana Samuel-Monica BRA 2-15 0:21
17 II W 30 Oct McPeak-Arce USA Wilson-Straton AUS 15-6 0:35
18 II W 30 Oct Rock-Poppinga USA Jorgensen-Sommer DEN 15-11 0:40
19 II W 30 Oct Fontana-Reno USA Bruschini-Solazzi ITA 4-15 0:32
20 II W 30 Oct Cook-Clarke AUS Adriana Behar-Shelda BRA 15-17 0:48
21 II W 30 Oct Jackie Silva-Sandra Pires BRA Rejane-Gerusa BRA 15-4 0:27
22 II W 30 Oct Zè Maria-Sarmento POR Masakayan-Youngs USA 5-15 0:25
23 II W 30 Oct Friedrichsen-Müsch GER Leipham-Richardson USA 15-7 0:21
24 II W 30 Oct Perrotta-Gattelli ITA Adriana Samuel-Monica BRA 10-15 0:37
25 R25 L 30 Oct Chiaradia-Fontana SUI Dumont-Tough CAN 8-15 0:30
26 R25 L 30 Oct Folco-Nascimento ITA Magda-Siomara BRA Team B forfeit  
27 R25 L 30 Oct Nessa-Risia BRA Drakich-Cepeliauskas CAN 16-14 0:45
28 R25 L 30 Oct Ishizaka-Hashimoto JPN Mayra-Laura A. MEX 17-16 0:45
29 R25 L 30 Oct Laura Leticia-Trevino MEX Takahashi-Teru Saiki JPN 1-15 0:15
30 R25 L 30 Oct Schoon Kadijk-Kadijk R. NED Storch-Gougeon CAN 15-10 0:30
31 R25 L 30 Oct Neeser-Schneiter SUI Adriana Bento-Ana Richa BRA 3-15 0:30
32 R25 L 30 Oct Ivanise-Albetiza BRA Berjonneau-Gros FRA 15-3 0:21
33 R17 L 30 Oct Dumont-Tough CAN Perrotta-Gattelli ITA 2-15 0:20
34 R17 L 30 Oct Folco-Nascimento ITA Leipham-Richardson USA 13-15 0:40
35 R17 L 30 Oct Nessa-Risia BRA Zè Maria-Sarmento POR 7-15 0:43
36 R17 L 30 Oct Ishizaka-Hashimoto JPN Rejane-Gerusa BRA 9-15 0:38
37 R17 L 30 Oct Takahashi-Teru Saiki JPN Cook-Clarke AUS 13-15 0:43
38 R17 L 30 Oct Schoon Kadijk-Kadijk R. NED Fontana-Reno USA 10-15 0:41
39 R17 L 30 Oct Adriana Bento-Ana Richa BRA Jorgensen-Sommer DEN 15-6 0:25
40 R17 L 30 Oct Ivanise-Albetiza BRA Wilson-Straton AUS 4-15 0:20
41 III W 31 Oct McPeak-Arce USA Rock-Poppinga USA 15-7 0:39
42 III W 31 Oct Bruschini-Solazzi ITA Adriana Behar-Shelda BRA 10-15 0:39
43 III W 31 Oct Jackie Silva-Sandra Pires BRA Masakayan-Youngs USA 15-10 0:45
44 III W 31 Oct Friedrichsen-Müsch GER Adriana Samuel-Monica BRA 1-15 0:25
45 R13 L 31 Oct Perrotta-Gattelli ITA Leipham-Richardson USA 15-8 0:28
46 R13 L 31 Oct Zè Maria-Sarmento POR Rejane-Gerusa BRA 12-15 0:45
47 R13 L 31 Oct Cook-Clarke AUS Fontana-Reno USA 11-15 0:44
48 R13 L 31 Oct Adriana Bento-Ana Richa BRA Wilson-Straton AUS 12-15 0:29
49 R9 L 31 Oct Perrotta-Gattelli ITA Bruschini-Solazzi ITA 12-15 0:49
50 R9 L 31 Oct Rejane-Gerusa BRA Rock-Poppinga USA 16-14 0:42
51 R9 L 31 Oct Fontana-Reno USA Friedrichsen-Müsch GER 15-12 0:51
52 R9 L 31 Oct Wilson-Straton AUS Masakayan-Youngs USA 2-15 0:23
53 IIII W 31 Oct McPeak-Arce USA Adriana Behar-Shelda BRA 15-17 1:00
54 IIII W 31 Oct Jackie Silva-Sandra Pires BRA Adriana Samuel-Monica BRA 10-15 0:49
55 R7 L 31 Oct Bruschini-Solazzi ITA Rejane-Gerusa BRA 8-15 0:32
56 R7 L 31 Oct Fontana-Reno USA Masakayan-Youngs USA 11-15 0:30
57 R5 L 31 Oct Rejane-Gerusa BRA Jackie Silva-Sandra Pires BRA 2-15 0:23
58 R5 L 31 Oct Masakayan-Youngs USA McPeak-Arce USA 2-15 0:31
59 S S 01 Nov Adriana Behar-Shelda BRA Jackie Silva-Sandra Pires BRA 15-7 1:05
60 S S 01 Nov Adriana Samuel-Monica BRA McPeak-Arce USA 14-16 1:09
61 F3 F 01 Nov Jackie Silva-Sandra Pires BRA Adriana Samuel-Monica BRA 16-14 1:05
62 F1 F 01 Nov Adriana Behar-Shelda BRA McPeak-Arce USA 2-1 (9-12, 12-10, 12-8) 1:52

Qualification Tournament / Ranking

Rk. Players Country Points Prize (US$) Bonus (US$)
Q Adriana Bento-Ana Richa BRA BRA      
Ivanise-Albetiza BRA BRA      
Nessa-Risia BRA BRA      
Rejane-Gerusa BRA BRA      
33 Elenice-Leninha BRA BRA 6    
Michele-Monica Rocha BRA BRA 6    
35 Itana-Tania BRA BRA 6    

Qualification Tournament Results

No. Rnd. Br. Date Team A Team B Result Time
1 I W 29 Oct Michele-Monica Rocha BRA Elenice-Leninha BRA 13-15 0:44
2 I W 29 Oct Ivanise-Albetiza BRA Nessa-Risia BRA 15-5 0:28
3 I W 29 Oct Itana-Tania BRA Rejane-Gerusa BRA 3-15 0:27
4 II W 29 Oct Adriana Bento-Ana Richa BRA Elenice-Leninha BRA 15-6 0:21
5 II W 29 Oct Ivanise-Albetiza BRA Rejane-Gerusa BRA 15-10 0:48
6 R35 L 29 Oct Itana-Tania BRA Nessa-Risia BRA 11-15 0:43
7 R33 L 29 Oct Michele-Monica Rocha BRA Rejane-Gerusa BRA 7-15 0:30
8 R33 L 29 Oct Nessa-Risia BRA Elenice-Leninha BRA 15-8 0:42

THE PARTICIPATING TEAMS


Main Draw (October 30 to November 2)


Team name Ctry. Points
Cook-Clarke AUS 1,118  
Wilson-Straton AUS 498  
Jackie Silva-Sandra Pires BRA 2,060  
Adriana Behar-Shelda BRA 2,370  
Adriana Samuel-Monica BRA 1,978  
Dumont-Tough CAN 490  
Drakich-Cepeliauskas CAN 476  
Storch-Gougeon CAN 230  
Jorgensen-Sommer DEN 306  
Berjonneau-Gros FRA 148  
Friedrichsen-Müsch GER 1,402  
Bruschini-Solazzi ITA 986  
Perrotta-Gattelli ITA 390  
Nascimento-Marini ITA 228  
Takahashi-Teru Saiki JPN 520  
Ishizaka-Hashimoto JPN 450  
Rii Seike-Tokuno JPN 80  
Mayra-Laura A. MEX 136  
Laura Leticia-Trevino MEX 32  
Schoon Kadijk-Kadijk R. NED 414  
Zè Maria-Sarmento POR 294  
Neeser-Schneiter SUI 188  
Chiaradia-Fontana SUI 32  
McPeak-Arce USA 1,938  
Fontana-Hanley USA 988  
Rock-Poppinga USA 888  
Kirby-Reno(USA) WCard 630  
Magda-Siomara(BRA) WCard 682  

Notes:
- points are as per standings in the World Ranking on entry date
- exact seed of each team will be communicated on October 29 (Technical Meeting)


Qualification Tournament (October 29)



Team name Ctry. Points
Chisholm-Richardson USA 90  
Schaefer-Wood USA 527  
Masakayan-Youngs USA 582  

Plus seven host country teams
Notes: - Three US teams will play for one spot in the Main Draw to reach the max. country quota of 4 teams
- Seven Brazilian teams will play for three spots in the Main Draw to reach the max. host country quota of 6 teams - points are as per standings in the World Ranking on entry date - exact seed of each team will be communicated on October 28 (Technical Meeting)



[ VWW Home | Info | USAV | Olympics | FIVB | Pros | College | Other Sites ]




Webmaster - Tom Jack
Copyright ©Volleyball WorldWide
Volleyball World Wide on the Computer Internet/WWW
http://www.Volleyball.ORG/