1997 NAIA Women's Volleyball Championship

http://www.Volleyball.ORG

1997 NATIONAL CHAMPIONS - Brigham Young University-Hawaii


1997 NAIA PLAYOFF SCHEDULE:

   CHAMPIONSHIP TOURNAMENT   DEC 3-6       (20 TEAMS)
   FINAL                     DEC 6, 1997

18th Annual NAIA Volleyball National Championship
December 3-6, 1997
Olivet Nazarene University, Kankakee, Ill.

National Championship Format:
The NAIA Volleyball National Championship is a 20-team event consisting of nine region champions, the Hawaii representative, eight at-large teams, a wild-card selection and the host institution (Olivet Nazarene University).

CHAMPIONSHIP BRACKET
#1 Brigham Young Hawaii (30-0) def. #2 Columbia (Mo.) (43-3), 15-8, 15-12,
15-4
#8 Biola (Calif.) (30-6) def. Puget Sound (Wash.) (29-5), 17-15, 15-13, 15-7
#4 Rockhurst (Mo.) (41-3) def. #3 Fresno Pacific (Calif.) (31-4), 13-15,
15-11, 11-15, 15-11, 15-7
Northwest Nazarene (Idaho) (36-9) def. #5 Taylor (Ind.) (48-3), 10-15,
13-15, 15-8, 17-15, 15-13

#1 Brigham Young Hawaii (31-0) def. #4 Rockhurst (Mo.) (41-4), 15-8, 15-10,
15-10
#8 Biola (Calif.) (31-6) def. Northwest Nazarene (Idaho) (36-10), 17-15,
18-20, 15-4, 11-15, 15-3

Championship Match, Saturday, 6 p.m.
#1 Brigham Young Hawaii (31-0)  def.   #8 Biola (Calif.) (31-6), 3-0 (15-3, 15-7, 15-4)
BYU-Hawaii won its fourth title in a row and sixth in seven years with a 15-3, 15-7, 15-4 win against Biola University (Calif.).

Official Seeds:
#1 Brigham Young University-Hawaii
#2 Columbia College (Mo.)
#3 Fresno Pacific University (Calif.)
#4 Rockhurst College (Mo.)
#5 Taylor University (Ind.)
#6 University of the Incarnate Word (Texas)
#7 California Baptist College
#8 Biola University (Calif.)

Remaining field (listed alphabetically):
Dickinson State University (N.D.)
Doane College (Neb.)
Georgetown College (Ky.)
Hastings College (Neb.)
Lewis-Clark State College (Idaho)
Northwest Nazarene College (Idaho)
Olivet Nazarene University
University of Puget Sound (Wash.)
St. Mary 's University (Texas)
St. Thomas University (Fla.)
Western Oregon University
Westminster College (Pa.)

Official Schedule:
Pool Play - Wednesday, December 3 - Friday, December 5
Quarterfinals - Friday, December 5, 6 & 8:15 p.m.
Semifinals - Saturday, December 6, 11 a.m.
Championship Match - Satruday, December 6, 6 p.m.
All times Central.

Pool A
Brigham Young-Hawaii vs. Western Oregon, Wednesday, 9 a.m.
Biola (Calif.) vs. St. Mary's (Texas), Wednesday, 1:30 p.m.
Western Oregon vs. Dickinson State (N.D.), Wednesday, 3:45 p.m.
Brigham Young-Hawaii vs. St. Mary's (Texas), Wednesday, 7:30 p.m.
Western Oregon vs. Biola (Calif.), Thursday, 9 a.m.
Brigham Young-Hawaii vs. Dickinson State (N.D.), Thursday, 1:30 p.m.
St. Mary's (Texas) vs Western Oregon, Thursday, 3:45 p.m.
Dickinson State (N.D.) vs. Biola (Calif.), Thursday, 8:15 p.m.
Brigham Young-Hawaii vs. Biola (Calif.), Friday, 11:15 a.m.
Dickinson State (N.D.) vs. St. Mary's (Texas), Friday, 1:30 p.m.

Pool B
Columbia (Mo.) vs. Olivet Nazarene (Ill.), Wednesday, 9 a.m.
California Baptist vs. Puget Sound (Wash.), Wednesday, 11:15 a.m.
Columbia (Mo.) vs. Puget Sound (Wash.), Wednesday, 3:45 p.m.
Olivet Nazarene (Ill.) vs. St. Thomas (Fla.), Wednesday, 7:30 p.m.
Olivet Nazarene (Ill.) vs. California Baptist, Thursday, 11:15 a.m.
Columbia (Mo.) vs. St. Thomas (Fla.), Thursday, 1:30 p.m.
Puget Sound (Wash.) vs. Olivet Nazarene (Ill.), Thursday, 3:45 p.m.
St. Thomas (Fla.) vs. California Baptist, Thursday, 6 p.m.
St. Thomas (Fla.) vs. Puget Sound (Wash.), Friday, 9 a.m.
Columbia (MO.) vs. California Baptist, Friday 11:15 a.m.

Pool C
Fresno Pacific (Calif.) vs. Georgetown (Ky.), Wednesday, 9 a.m.
Incarnate Word (Texas) vs. Hastings (Neb.), Wednesday, 11:15 a.m.
Georgetown (Ky.) vs. Northwest Nazarene (Idaho), Wednesday, 1:30 p.m.
Fresno Pacific (Calif.) vs. Hastings (Neb.), Wednesday, 7;30 p.m.
Georgetown (Ky.) vs. Incarnate Word (Texas), Thursday, 9 a.m.
Fresno Pacific (Calif.) vs. Northwest Nazarene (Idaho), Thursday, 11:15 a.m.
Hastings (Neb.) vs. Georgetown (Ky.), Thursday, 3:45 p.m.
Northwest Nazarene (Idaho) vs. Incanate Word (Texas), Thursday, 6 p.m.
Northwest Nazarene (Idaho) vs. Hastings (Neb.), Friday, 9 a.m.
Fresno Pacific (Calif.) vs. Incarnate Word (Texas), Friday 9 a.m.

Pool D
Rockhurst (Mo.) vs. Westminster (Pa.), Wednesday, 11:15 a.m.
Taylor (Ind.) vs. Doane (Neb.), Wednesday, 1:30 p.m.
Westminster (Pa.) vs. Lewis-Clark State (Idaho), Wednesday 3:45 p.m.
Rockhurst (Mo.) vs. Doane (Neb.), Thursday, 9 a.m.
Westminster (Pa.) vs. Taylor (Ind.), Thursday, 9 a.m.
Rockhurst (Mo.) vs. Lewis-Clark State (Idaho), Thursday, 1:30 p.m.
Doane (Neb.) vs. Westminster (Pa.), Thursday, 6 p.m.
Lewis-Clark State (Idaho) vs. Taylor (Ind.), Thursday, 8:15 p.m.
Rockhurst (Mo.) vs. Taylor (Ind.), Friday, 11:15 a.m.
Lewis-Clark State (Idaho) vs. Doane (Neb.), Friday 1:30 p.m.



REGIONAL CHAMPIONSHIPS

PACIFIC NORTHWEST REGION

Six-team, double-elimination tournament.
Results:
#5 Northwest Nazarene (Idaho) (29-9) def. #4 Western Baptist (Ore.) (30-9), 15-13, 8-15, 15-9, 15-10
#3 Western Oregon (29-8) def. #6 Rocky Mountain (Mont.) (19-10), 15-4, 15-5, 10-15, 15-5
#5 Northwest Nazarene (Idaho) (30-9) def. #1 Puget Sound (Wash.) (24-3), 15-12, 12-15, 15-13, 15-6
#2 Lewis-Clark State (Idaho) (27-4) def. #3 Western Oregon (29-9), 15-5, 15-10, 17-15
#3 Western Oregon (30-9)
def. #4 Western Baptist (Ore.) (30-10), no score reported
#1 Puget Sound (Wash.) (25-3) def. #6 Rocky Mountain (Mont.) (19-11), no score reported
#1 Puget Sound (Wash.) (26-3) def. #3 Western Oregon (30-10), 15-13, 15-9, 15-9 (third place match)
#5 Northwest Nazarene (Idaho) (30-9) def. #2 Lewis-Clark State (Idaho) (27-5), 14-16, 15-7, 15-10, 15-2 (championship match)

FAR WEST REGION

All games played at Biola University (Calif.).
Results
:#4 California Baptist (12-15) def. #1 Biola (Calif.) (25-5), 6-15, 15-8, 15-12, 15-9
#2 Fresno Pacific (Calif.) (27-2) def. #3 Westmont (Calif.) (19-11), 15-4, 15-6, 15-7
#1 Biola University (Calif.) (26-5) def. #3 Westmont (Calif.) (19-12), 15-6, 7-15, 15-13,15-5 (third place match)
#2 Fresno Pacific (Calif.) (28-2)
def. #4 California Baptist (12-16), 15-11, 15-12, 10-15, 15-7 (championship match)

SOUTHWEST REGION

Results:
#1 St. Edward's (Texas) def. #8 Huston-Tillotson (Texas), 15-0, 15-4, 15-2
#4 St. Mary's (Texas) def. #5 Lubbock Christian (Texas), 15-4, 15-5, 15-3
#3 Texas Lutheran def. #6 Mary Hardin-Baylor (Texas), 14-16, 15-2, 13-15, 15-9, 15-6
#2 Incarnate Word (Texas) def. #7 Wayland Baptist (Texas), 3-15, 15-0, 15-3, 15-7
#4 St. Mary's (Texas) def.. #1 St. Edward's (Texas), 10-15, 15-5, 0-15, 15-7, 15-9
#2 Incarnate Word (Texas) def. #3 Texas Lutheran, 15-13, 15-10, 15-9
#2 Incarnate Word (Texas) (30-10) def. #4 St. Mary's (Texas), 15-9, 15-12, 15-8 (championship match)

GREAT PLAINS REGION

Pool Play to Semifinals.

Schedule:
Pool A
Hastings (Neb.) (27-5) - advanced
Dickinson State (N.D.) (33-0) - advanced
St. Mary (Neb.) (26-6)
Dordt (Iowa) (21-12)

Pool B
Doane (Neb.) (26-9) - advanced
Northwestern (Iowa) (23-7)
Minnesota-Crookston (24-14) - advanced
Sterling (Kan.) (29-7)

#2 Doane (Neb.) def. #1 Hastings (Neb.), 15-12, 13-15, 15-4, 17-15
#4 Dickinson State (N.D.) def. #6 Minnesota-Crookston, 15-9, 15-4, 15-4
#4 Dickinson State (N.D.) def. #2 Doane (Neb.), 9-15, 15-10, 12-15, 15-11, 20-18 (championship match)

GREAT LAKES REGION

Pool Play to Semifinals.

Results:
Pool 1
#1 Taylor (Ind.) def. #8 Michigan-Dearborn, 15-8, 15-7, 15-10
#4 Madonna (Mich.) def. #5 Walsh (Ohio), 16-14, 11-15, 15-6, 15-9
#1 Taylor (Ind.) def. #5 Walsh (Ohio), 15-10, 15-10, 15-5
#4 Madonna (Mich.) def. #8 Michigan-Dearborn, 15-8, 15-10, 15-8
#1 Taylor (Ind.) def. #4 Madonna (Mich.), 9-15, 15-2, 15-12, 15-6
#5 Walsh (Ohio) def. #8 Michigan-Dearborn, 16-14, 15-13, 15-10

Pool 2
#2 Bethel (Ind.) def. #7 Mount St. Joseph (Ohio), 7-15, 15-9, 15-5, 15-3
#6 Mount Vernon Nazarnene (Ohio)
def. #3 St. Francis (Ill.), 15-6, 15-12 ,12-15, 3-15, 15-12
#2 Bethel (Ind.) def. #7 Mount Vernon Nazarene (Ohio), 7-15, 15-9, 15-5, 15-3
#3 St. Francis (Ill.) def. Mount St. Joseph (Ohio), 16-14, 16-14, 15-6
#2 Bethel (Ind.) def. #3 St. Francis (Ill.), 15-13, 15-3, 15-3
#7 Mount St. Joseph (Ohio) def. #6 Mount Vernon Nazarene (Ohio), 15-5, 12-15, 16-14, 11-15, 15-2
Tie-breaker:
#6 Mount Vernon Nazarene (Ohio) def. #7 Mount St. Joseph (Ohio), 15-5
#6 Mount Vernon Nazarene (Ohio) def. #3 St. Francis (Ill.), 15-13

#1 Taylor (Ind.) def. #6 Mount Vernon Nazarene (Ohio), 11-15, 15-5, 15-4, 15-10
#2 Bethel (Ind.) def. #4 Madonna (Mich.), 16-14, 9-15, 15-9, 15-5
#1 Taylor (Ind.) (45-1) def. #2 Bethel (Ind.), 15-6, 15-1, 9-15, 15-2 (championship match)

MIDWEST REGION

Eight-team tournament.
Results:
#1 Columbia (Mo.) (38-1) def. #8 Park (Mo.), 15-4, 15-13, 15-2
#4 Graceland (Iowa) (28-11) def. #5 St. Ambrose (Iowa), 15-2, 14-16, 19-17, 15-10
#3 Peru State (Neb.) (18-24) def. #6 Culver-Stockton (Mo.), 15-12, 5-15, 15-2, 15-10
#2 Rockhurst (Mo.) (35-2) def. #7 William Woods (Mo.), 15-3, 15-6, 15-6
#1 Columbia (Mo.) (39-1) def.. #4 Graceland (Iowa) (28-12), 15-8, 15-10, 15-11
#2 Rockhurst (Mo.) (36-2) def. #3 Peru State (Neb.) (18-25), 9-15, 15-10, 13-15, 15-5, 15-6
#1 Columbia (Mo.) (40-1) def. #2 Rockhurst (Mo.) (36-3), 15-13, 11-15, 15-13, 15-4 (championship match)

MID-SOUTH REGION

Four-team tournament.
Results:
#1 King (Tenn.) (38-1) def. #4 Indiana Southeast 9 (20-12), 15-10, 15-9, 15-9
#3 Georgetown (Ky.) (18-11) def. #2 Lee (Tenn.) (31-15), 15-13, 15-8, 15-8
#3 Georgetown (19-11) def. #2 King (Tenn.) (38-2), 15-10, 15-9, 15-3

SOUTHEAST REGION

Six-team tournament. November 21-22, 1997.
All games played at Georgia Southwestern State University, Americus, Ga.

Results:
#4 Palm Beach Atlantic (Fla.) def. #5 Southern Wesleyan (S.C.), 6-15, 15-8, 15-10, 15-8
#3 Nova Southeastern (Fla.) (26-10) def. #6 LaGrange (Ga.), 15-6, 15-7, 15-8
#1 St. Thomas (Fla.)
(33-4) def. #4 Palm Beach Atlantic (Fla.), 15-7, 15-11, 16-14
#3 Nova Southeastern (Fla.) (27-10) def. #2 Embry-Riddle (Fla.) (33-7), 15-8, 15-13, 16-14
#1 St. Thomas (Fla.) (34-4) def. #3 Nova Southeastern (Fla.) (27-11), 15-11, 15-11, 12-15, 14-16, 18-16 (championship match)

NORTHEAST REGION

Pool Play to Semifinals

Results:
Pool 1
#1 Westminster (Pa.) - advanced
#3 St. Vincent (Pa.) - advanced
#6 St. Joseph's (Maine)

Pool 2
#2 Roberts Wesleyan (N.Y.)
#4 Wilmington (Del.) - advanced
#5 Seton Hill (Pa.) - advanced

#3 St. Vincent (Pa.) def. #4 Wilmington (Del.), 15-6, 13-15, 9-15, 16-14 ,15-5
#1 Westminster (Pa.) def. #5 Seton Hill (Pa.), 14-16, 15-7, 15-10, 15-7
#1 Westminster (Pa.) def. #3 St. Vincent (Pa.), 15-1, 16-14 ,15-4 (championship match)





Olivet Nazarene University WWW Page (Host)



[ VWW Home | Info | USAV | Olympics | FIVB | Pros | College | Other Sites ]



Copyright ©Volleyball WorldWide
Volleyball World Wide on the Computer Internet/WWW
http://www.Volleyball.ORG/